Bitki Köklendirme Yöntemleri Nelerdir?

Bitki Köklendirme Yöntemleri Nelerdir?

Bitki köklendirme üç ayrı şekilde yapılmaktadır. İlk aşama olan suda köklendirme yönteminde bitkinin yaprakları kesilerek uygulanmaktadır. Bu kesilen bitki suda birkaç gün bekletilir.

Çalı ya da güllerin köklendirilmesi ise daha farklı bir aşama gerektirmektedir. Yaklaşık bir senesini doldurmuş bir bitkiden alınacak bir dalla yapılmaktadır. Bu çelikten köklendirme olarak anılmaktadır. Diğer bitki köklendirme işlemi daldırma yöntemiyle yapılmaktadır. Bu işlem yasemin tarzındaki bitkilerde uygulanmaktadır. Uygulamada toprağın altına bitkinin bir kısmı saklanır. Bunun dışında dalın kabuğu kesilerek yapılan işlem de bu gruba girmektedir.

Bitki köklendirme sezon itibarıyla ilkbahar ile başlar ve yazın ilk zamanlarına kadar devam eder. Çünkü köklendirme için en uygun dönem bu zamanlardır. Özellikle ilkbahar bitkilerin uyandığı ve canlandığı bir dönemdir. Nisandan başlayan ve mayıs ortalarına kadar gelen sürede yapılan işlemler çok daha fazla sonuç verecektir. Bunun dışında ağustos ayında da daldırma sistemi uygulanabilmektedir. Daldırma sisteminde dalın yara almaması, gerektiği durumlarda kürdan ya da yosun desteği yapılması gerekmektedir. İşlemleri hızlandırmak için de gübrelemeye ayrı bir özen gösterilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder