Koltuktaki Küf Lekelerini Nasıl Yok Edilir?

Gıdalar dahil birçok alanda karşımıza çıktığı gibi, koltuklarımız da bazen küf lekesiyle karşılaşabiliyoruz. Daha çok depolarda beklettiğimiz koltuklarda oluşsa da, kullanımda olan koltuklarımızda da küf lekeleri oluşabilir.

Küfün ana nedeni rutubettir. Küf mantarı rutubetli ortamlarda kolayca çoğalır ve can sıkıcı lekeler halinde karşımıza çıkar. Eğer evimiz çok güneş ışığı almıyorsa ve rutubet sorunu da varsa küfler için ideal bir ortam oluşmuş demektir.

Koltuktaki küf lekesi nasıl çıkar?

“Koltuklarımda oluşan küf lekelerini nasıl yok edebilirim” diye düşünüyorsanız, işte aradığınız cevap:

  • Küf lekelerinin dağılmaması için altına bir gazete kağıdı serelim. Kumaşa zarar vermeden lekeyi sert bir fırçayla fırçalayalım. Fırçada kalan küfleri de gazeteye silkeleyelim kağıdı toplayıp atalım.
  • 1 litre ılık suya 1 çorba kaşığı sıvı sabun koyalım. Süngerle güzelce köpürtelim. Süngerle köpüğü alıp lekenin olduğu yere köpüğü uygulayalım. Bu noktada size farklı karışımlar da önermek istiyoruz: Eğer dilerseniz 1 litre ılık suya 2 çorba kaşığı sirke ekleyebilir ya da 1 litre ılık suya 2 çorba kaşığı amonyak ilavesi yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin elinizdeki malzemelere göre oluşturabileceğiniz bir karışımdır.
  • Sonrasında küf lekesini süngerle güzelce ovalım ve temiz bir bezle durulayalım.
  • Koltuğumuzu güneş gören ve çok iyi havalanan bir noktaya çekelim. Mümkünse camları açıp cereyan yaptıralım.
  • Koltuğu küf karşıtı spreyle güzelce spreyle yelim ve kurumaya bırakalım.

Koltuğunuz tertemiz olacaktır.

2 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.