İPUÇLARIM

Mart Ayında Neler Dikilir

Mart Ayında Neler Dikilir

Mart ayında dikilecek olan patatesler için artık yavaş yavaş hazırlıklar yapılır ve toprak gerek kireçleme, gerekse gübreleme uygulamalarından geçirerek hazır hale getirilir. Tüm fidelikler olabilecek hastalıklara karşı ilaçlanır ve kontrol altında tutulur. Sürekli kontrol etmenizde fayda var.
Özellikle bu dönemde fasulye ekmek isteyenler gerekli hazırlıklara başlarlar. Bunun için tohuma hazırlık çalışmaları yapılır ve ayın ortasından sonra dikime başlanır. Bunların yanı sıra mart ayında dikilecek olan sebzeler bezelye, fasulye ve istenirse karpuz ile kavun ekimi yapılır bunların dışında özellikle sarmaşık gülleri ve begonvil tarzı sarmaşık çiçekler artık son kez budanarak hazırlanır.
Bunları budamamanız halinde yaz ayında istediğiniz o güzel görüntüleri vermiyor olacak ve emekleriniz boşa gitmiş olacak. Çiçeklerin budanması demek onların bir daha ki yıl çok daha iyi çıkmalarına ve daha bakımlı durmalarına fırsat sağlayan bir iş akışıdır. Her çiçek istemese de birçok özel çiçek budanmak ister.
Saksıda yer alan çiçek ve meyvelerin saksıları yenilenir ve gerekirse bir boy büyük olarak tercih edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.