İPUÇLARIM

Dereotu Hangi Bölgelerde Olur, Dereotunun Faydaları Nelerdir?

Dereotu Hangi Bölgelerde Olur, Dereotunun Faydaları Nelerdir?

Dereotuna halk arasında bazen durak otu bazen de tere otu denmektedir. Fakat dereotunun Latince ismi anethum graveolens’ dir. Dereotu 30 ila 60 cm yüksekliğinde sulak ve rutubetli yerleri seven, bahar zamanında sarı renkli çiçekler açan bir ottur.

Dereotunun Yetiştiği Bölgeler Nerelerdir?

Dereotu bitkisi Türkiye’de özellikle Ege ve Marmara’da bostan ve bahçelerde yetişir, dereotu yurt dışında ise Orta ve Güney Avrupa’da yetişmektedir.

Dereotunun Kullanılışı Nasıldır?
Dereotu bitkisi eylül ayının son dönemlerinde toplanır, dereotunun kurutulan meyveleri su ile kaynatılır veya taze olan meyveleri salata ve yemeklerde tüketilir. Dereotu Avrupa’da en çok balığın yanında servis olarak sunulan bir bitkidir.

Dereotunun İçindeki Maddeler Nelerdir?
Dereotunun içerisinde uçucu ve sabit yağ, reçine, tanen, dereotunun içindeki uçucu yağın içinde carvon, phellandren gibi maddeler bulunmaktadır.

Dereotu-faydalari-nelerdir (640 x 320)Dereotunun Tıbbi Etkileri Nelerdir?
• Dereotunun en çok bilinen tıbbi etkileri arasında hazmı kolaylaştırması vardır.
• Fakat dereotu bunun yanı sıra iştah açma, bağırsak gazlarını giderme etkilerine de sahiptir.
• Dereotu fiziksel faydalarının yanı sıra kişiyi sakinleştirme etkisi ile de tanınmaktadır.
• Dereotu bebeklerin gaz sancılarını gidermenin yanı sıra anne sütünü artırıcı etkiye de sahiptir. Bu etkilerine ulaşabilmek için ise 40 gram kadar dereotu tohumunu 1 litre kadar su ile kaynatın ve bu karışımdan günde 2 ila 3 bardak kadar için. Fakat belirtmek isterim ki bebeklerde bu doz 1/5 oranında azaltılmalıdır.
• Dereotunu hemoroid rahatsızlığı olan kişilerde kullanabilir. Dereotunun bu etkisinden faydalanmak için ise 100 gram kadar kuru dereotunu 1 litre su ile kaynatın ve bu hazırladığınız karışımdan günde 2 defa yarım saat kadar süre boyunca pansuman yapın.
• Eğer pansuman yapmak istemiyorum diyorsanız o zaman 50 gram kadar kuru dereotunu 1 litre suda kaynatmanız ve elde ettiğiniz bu karışımı günde 2 ila 3 bardak kadar içmeniz yeterli olacaktır. Fakat yine de söylemek isterim ki dereotunun bu şekilde kullanıldığında etkisinin tam olup olmayacağı konusunda net ve bilimsel bir çalışma henüz mevcut değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.