Vazodaki Çiçeklerin Canlı Kalması İçin 5 İpucu

Vazodaki Çiçeklerin Canlı Kalması İçin 5 İpucu

Vazodaki çiçeklerin canlı kalması için ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Baktıkça mutlu hissetmenizi sağlayan çiçeklerinizin ömrünü biraz daha uzatmak ve hoş kokusunun kalıcılığını arttırmak için işinize yarayacak tüyolar yazının devamında!

Vazodaki Çiçeklerin Canlı Kalması İçin Yapmanız Gerekenler

Vazoya koyduğunuz çiçeklerinizin daha uzun süre canlı ve güzel kokulu kalmasını sağlamak için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunur. Canlı çiçek kurumaması için ne yapılır? Vazodaki çiçeklerin uzun ömürlü olması için ne yapmalıyım? Gibi soruların yanıtlarını bulacağınız tüm yöntemler detaylarıyla birlikte yazının devamında!

1- Sapları Eğik Açıyla Kesmek

Çiçek buketini suya koymadan önce ilk yapmanız gereken, buketi süslemek için kullanılan aksesuarları çıkartılmasıdır. Uygun bir yere kâğıt serilir ve çiçekler üzerine doğru yayılır. Her bir çiçeğin sapını en alttan 2-3 cm kadar 45 derece açı ile eğik bir şekilde kesilir. Bu şekilde, çiçeklerin vazonun dibine yapışmasına engel olarak su emen yüzeyin genişlemesine ve çiçeklerin suyu daha kolay bir şekilde almasına yardımcı olabilirsiniz.

Çiçeklerin canlı kalması, daha az bakteri üremesini sağlamak için, çiçek saplarının suya giren kısmındaki tüm yapraklar da temizlenmelidir.

ciceklerin-canli-kalmasi

Çiçeklerin Canlı Kalması

2- Çiçek Buketine Uygun Ebatlarda Cam Kavanoz

Vazoda daha uzun süre çiçeklerin canlı kalması için, buketteki çiçeklerin seçtiğiniz vazo içine rahatlıkla sığıyor olması gerekir. Çiçeklerin uzunluğuna ve sıklığına göre vazo seçimi yapmanız oldukça önemlidir. Bu sayede, çiçekler arasında hava sirkülasyonu kolaylaşacak ve çiçekler suya daha kolay bir şekilde ulaşacaktır.

3- Vazoya Yeterli Miktarda Su Doldurmak

Vazoya su koyarken 1-2 saat beklemiş musluk suyu ya da içme suyu kullanabilirsiniz. Vazoya suyu yarıdan biraz fazla olacak şekilde doldurun. Fazla su doldurmak sapların suya gömülmesine neden olur ve çiçeklerde erken bozulma ve dökülmeler görülebilir. Çiçeklerin canlı kalması içi 2 günde bir suyunu tazelemeyi ihmal etmeyin.

ciceklerin-canli-kalmasi

4- Kesme Çiçek Besini

Canlı çiçek solmaması için ne yapılmalı? Sorusuna yanıt arıyorsanız ilk yapmanız gereken çiçek besinin önemini bilmek olmalıdır. Çiçekler kesildikten sonra ihtiyacı olan besinleri bulundukları su içerisinden alamazlar. Çiçeklerin açmaya devam etmelerini sağlamak, renklerinin canlılığını korumak ve kokularını daha uzun süre muhafaza edebilmek için takviye besine ihtiyaçları vardır.

Çiçeklerin canlı kalması için kesme çiçek besinini, çiçekçilerden ve bahçe ürünleri satan yapı marketlerden temin edilebilir. Kesme çiçek besinini önerilen miktarda suya karıştırarak çiçeklerinizin besin ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

ciceklerin-canli-kalmasi

5- Çiçek Koruyucusu Hazırlamak

Vazodaki çiçeklerin solmaması için ve bakteri üremesini engellemek için çiçek koruyucu kullanmanız gerekebilir. Vazodaki suyun içerisine 1 çay kaşığı elma sirkesi ya da 1-2 damla çamaşır suyu koyarak evde kendinizde çiçek koruyucusu hazırlayabilirsiniz.

Çiçeklerinizi koyduğunuz vazoyu ise doğrudan güneş ışığına maruz kalacağı yerlerden uzak tutmalısınız. Güneş, çiçeklerinizin çok kısa sürede olgunlaşmasını sağlayarak, yapraklarının erken dökülesine neden olabilir.

İlginizi çekecek diğer yazı: Evde Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder