İPUÇLARIM

Mutfak Tezgahları Nasıl Temizlenir?

Mutfak Tezgahları Nasıl Temizlenir?

Hanımların çoğu vakti mutfaklarda geçiyor. Mutfak tezgahları da bütün gün kullanılmaktan kirleniyor ve gün sonunda güzel bir temizliği hak ediyor.

Şimdiki mutfaklarda çok farklı malzemelerden yapılmış tezgahlar mevcut. Gelin bugün sizlerle bu tezgâhların nasıl temizlenmesi gerektiğini inceleyelim.

Mermer tezgahlar: Mermer tezgahlar ağır ve pahalı olsa da halen tercih edilmekte ve mutfaklarda çok şık bir görünüm yaratmakta. Bu güzel malzemeyi temizlerken leke yapmaması adına asitli temizleyiciler kesinlikle kullanmamamız gerekir. Bize lazım olan biraz krem temizleyici ve yumuşak bir bez ya da süngerdir. Çok bastırmadan ovaladığımız tezgahı sonrasında su ile durulayabiliriz.

Laminat tezgahlar: Dekoratif renkleriyle laminat tezgahlar modern ev anlayışının bir parçası haline geldi bile. Bu malzemeyi temizlerken size önereceğimiz malzeme sıvı sprey temizleyicilerdir. Spreyi tezgahın her yerine sıkalım ve 5 dakika kadar kirlerin çözünmesini bekleyelim. Daha sonra ıslak bir bezle durulayıp kurulayalım.

Granit tezgahlar: Kalıcı lekelenmeye karşı önlem olarak lekenin bekletilmeden temizlenmesi tavsiye edilir. En doğru malzeme yumuşak deterjanlar ve yumuşak bezlerdir. Yılda bir kez cilalanırsa her dem yeni gibi durur.

Tezgahımız nasıl olursa olsun , önemli olan nokta kullanacağımız deterjanın tezgahın içeriğiyle uyumlu olmasıdır. Genel olarak , çamaşır suları ya da yağ çözücü gibi çok kuvvetli asidik temizleyiciler her tür tezgah için zararlıdır. En doğrusu satın aldığınız yerden bilgi alıp ona göre temizlemektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.