B5, B6 Ve B12 Vitaminleri, Nerede Bulunur, Ne İşe Yarar Ve Eksikliğinde Ne Görülür?

B5, B6 Ve B12 Vitaminleri, Nerede Bulunur, Ne İşe Yarar Ve Eksikliğinde Ne Görülür?

B5 vitamininin diğer adı panthothenic’dir. Enerji üretimi ile yağ metabolizması için gerekli olan bir vitamindir. Ayrıca beyin ile sinirler için de oldukça önemlidir, strese karşı olan hormonların yapımında görevlidir ve cilt ile saç sağlığı üzerinde de etkisi vardır.

B5 Vitamini Nerede Bulunur?

B5 vitamini içerisinde barındıran gıdalar arasında avokado, cashew, ceviz, fındık, kereviz, domates, fasulye, baklagiller, mantar, buğday, yumurta, böbrek ve karaciğer bulunmaktadır.

B5 Vitamini Eksikliğinde Neler Görülür?

Bu vitaminin eksikliğinde kramplar, kas seyrimeleri, ayaklarda görülen yanma hissi, topuklarda hassasiyet, konsantrasyon zayıflığı, dişleri gıcırdatma, mide bulantısı, kusma, hızlı yorulma, enerji eksikliği, gerginlik ve de anksiyete durumları ortaya çıkmaktadır.

B6 Vitamini

B6 vitaminin diğer adı pyridoxine’dir Bu vitamin proteinin sindirimi, beynin fonksiyonları, hormonların üretimi, cinsel hormonların dengesi, depresyona karşı ve alerjik reaksiyonlara karşı gerekli bir vitamindir.

B6 Vitamini Nerede Bulunur?

B6 vitamini mısır, yulaf, esmer pirinç, fındık, ceviz, badem, pancar, fasulye, batma, Brüksel lahanası, ıspanak, karaciğer, börülce, baklagiller ve buğdayda bulunmaktadır.

B6 Vitamini Eksikliğinde Neler Görülür?

Bu vitaminin eksikliğinde ne başta kaslarda hassasiyet, kas güçsüzlüğü, konsantrasyon güçlüğü, çabuk sinirlenme, hafıza zayıflığı, ayaklarda karıncalanma, çarpıntı, kabızlık ve mide ağrıları görülmektedir.

B12 Vitamini

B12 vitamininin diğer adı da cyanocobalamin’dir. Bu vitamin DNA sentezi, sinir sistemi, enerji üretimi, kanda oksijenin taşınması, hem sigara hem de diğer zehirler ile vücudun savaşması için gereklidir.

B12 Vitamini Nerede Bulunur?

B12 vitamini peynir, yumurta, uskumru, ton, somon, ançuez ve sardalya gibi yağlı balıklarda, hindi, tavuk, koyun eti, tavşan, böbrek ve karaciğerde bulunmaktadır.

B12 Vitamini Eksikliğinde Neler Görülür?

Saç sağlığının bozulması, cilt sorunları, ağzın sıcak ya da soğuğa karşı hassas olması, çabuk kızma, gerginlik, anksiyete, enerji de azlık, kabızlık, kaslarda hassasiyet ve soluk cilt görülmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder