İPUÇLARIM

Şeker Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Şeker Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Şekeri sadece çay ya da kahve de değil tatlılarda, keklerde hatta ve hatta yemeklerde dahi kullanırız. Bu yüzden de genellikle şeker evimizde her zaman için fazlaca kullandığımız bir bakliyattır.

Bu durum yüzünden de evde bol miktarda bulundurduğumuz şekeri en doğru şekilde saklama yollarını bilmemiz gerekir.

Şeker Nasıl Muhafaza Edilir?

İlk olarak bilinmesi gereken şekeri saklarken mümkün olduğunca plastik kavanoz yerine cam kavanozların kullanılması gerektiğidir. Cam kavanoz dışındaki kavanoz ya da kapların içerisinde uzun süre boyunca bulunan şeker ilk günkü formunu çok uzun süreler boyunca koruyamayacaktır.

Şeker ilk önce cam kavanozun içerisine koyulur ve sonrasında ağzı çok sıkı bir şekilde kapatılır. Unutmayın şekerin hava alması demek dış ortamda bulunan nemin kavanozun içine girmesi yani şekerin içerisine çekmesi demektir.

Şeker doğru bir şekilde saklanır ise yani cam kavanozun içerisinde kuru ve serin bir yerde saklanır ise yaklaşık olarak 2 yıl boyunca sağlıklı bir şekilde saklanabilir.

Şekeri sadece günlük kullanım için kullanacaksanız bir kabın içerisine dışarıda bırakılmamak sureti ile koyabilirsiniz. Çünkü bilhassa mutfakta sürekli olarak sıcak ve soğuk hava değişimleri meydana gelir. Ve bunun yanı sıra mutfakta yaşanacak sorunlar yüzünden şekerin içerisine su ya da benzeri yemek sıvıları damlayabilir.

Bu yüzden de şeker öncelikle sıvının içerisinde eriyecektir ve sonrasında da haliyle sertleşecektir. Bu gibi bir durumu engellemek için şekeri koyduğunuz kabı direk olarak buzdolabına koyabilirsiniz.

Fakat şekeri koyduğunuz kabın mutlak suretle kapağı olması gereklidir ve de kesinlikle şekerin dolaba açık bir şekilde koyulmaması şarttır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.