İPUÇLARIM

Sütün Kalp Sağlığımız İçin Önemi Nedir?

Sütün Kalp Sağlığımız İçin Önemi Nedir?

Kemik sağlığı ne yaşta olursak olalım çok önemlidir. Fakat yaşlandıkça kemik sağlığı gençliğimizde olduğundan çok daha önemli bir hale gelir. Pekâlâ, kemik sağlığı denildiğinde aklımıza önlem almak için ilk ne gelir? Elbette kalsiyum gelir öyle değil mi? Pekiyi kalsiyum denince aklımıza ilk ne gelir? Elbette birçok kişi için süt gelir. Fakat bunu bilmemize rağmen süte kalsiyum açısından pek fazla rağbet etmeyiz. Süte aslında pek rağbet etmememizin nedeni sütün yağlı bir ürün olduğunu düşünmemizdir. Aslında süt o kadar önemli bir besindir ki sadece kemikler için değil kalp sağlığı açısından da bizim için çok değerli bir üründür. Sadece sütü nasıl kullanmamız gerektiğini bilmemiz yeterlidir kalp sağlığımızı da kemiklerimizi de aynı anda korumak için. Gelin isterseniz değerli hanımlar sütün kalp sağlığı için önemi nedir makalemizde sütü nasıl kullanacağımızı ve ileriki yaş dönemlerimizde karşılaşacağımız bazı sorunları bir inceleyelim.

Kalsiyum Azlığı Sorunu

Genç yaşlarda özellikle kadınlarda yeterli kalsiyum alımı çok önemlidir. Çünkü kalsiyum güçlü kemik oluşumunu sağlamaktadır. Pekiyi ileri yaştaki kadınlarda kalsiyum ne işe yarar? Elbette osteoporoz riskini azaltmaktadır ve kemiklerin çabuk kırılma riskini azaltmaktadır.
Şimdi aklınızdaki soruyu duyabiliyorum, sadece sütten mi kalsiyum alınır diye. Elbette hayır, kalsiyum brokoli, somon balığı ve baklagillerin düzenli alınması sayesinde de alınabilir. Fakat ne kadar düzenli olarak bu yiyecekleri yerseniz yiyin vücudunuz için yeterli miktarda günlük kalsiyumu almıyor olabilirsiniz.

sut ve sagligimiz icin onemi

Kalsiyum Sorununun Çaresi Nedir?
Kemik sağlığınız açısından kalsiyum almanız gerekirken bir yandan da kalp sağlığınız için de kolesterol oranı ve doymuş yağ oranı düşük besinler almanıza gereklidir. Pekâlâ, durum bu olunca bize ne yapmak düşmektedir? Bu durumda hem kalbimizi hem de kemiklerimizi aynı anda koruma yolu bulmak gerekir yani yağı azaltılmış ya da kaymağı alınmış sütü hayatımızdan eksik etmemiz lazımdır. Başka bir değiş ile kalsiyum oranı kalan fakat yağı azalan süt içmek. Sütün kalp sağlığı için önemi nedir makalemize doktorların 50 yaş üzeri kişilerde günlük 4 bardak yani 1200 mg süt içmesi gerektiğini siz değerli okuyucularımıza hatırlatarak bağlıyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.