İPUÇLARIM

Alışverişte uyulması gereken altın kurallar

Alışverişte uyulması gereken altın kurallar

1. Meyve seçiminde tazelik çok önemli: Meyve ve sebze secimi sırasında dış görünümü oldukça taze gibi görünenlerden seciniz. Hafif çürümüş veya üzerinde lekeler oluşan gıdalardan uzak durun. Sebze ve meyve üzerine öz suyu bulaşmış olanlardan mutlaka uzak durun. Ne yazık ki dış görünümü çok iyi olan gıdalar her zaman o kadarda kaliteli çıkmayabilir, bunu da unutmayınız lütfen.
2. Ambalaj paketlerine dikkat edin: Satın alacağınız paketleri mutlaka delik, yırtık var mı diye kontrol ediniz. Ev ve et ürünleri aldığınızda kan torbadan akıyorsa mutlaka başka bir poşet içerisine yerleştiniz. Bu şekilde alışveriş sepetinizin içindeki diğer ürünlere kan bulaşmasını önlemiş olursunuz.
3. Marketteki derin dondurucu ve rafların sıcaklığı: Alışveriş esnasında buzluk veya derin dondurucuların gerekli derecede olduğundan emin olun. Olması gereken derecede ayarlı olmayan buzluktan kesinlikle gıda almayın. Ortalama olarak sebze ve meyve reyonları 10 derece, süt ve süt ürünleri 4 derece, et, balık ve tavuk gibi ürünler 2 derece, dondurulmuş gıdalar için -18 derecede muhafaza edilmelidir.
4. Tüketilecek gıdaların son kullanın tarihi: Ambalajlı tüm ürünlerde üretim ve son tüketim tarihi vardır. Son kullanma tarihi geçenleri ya da kısa sürede tüketemeyeceğiniz ürünleri almayın. Market görevlisine de bu durumu bildiğiniz, sizden sonraki müşteri dikkat etmeden o ürünü alabilir.
5. Buzluktan alınmış donmuş gıda: Dondurulmuş gıda almanız gerekiyorsa kesinlikle alışverişin başında alınmamalıdır. Buzluktan çıkarılan bir ürün uzun süre muhafaza edilmesi gereken derecenin üstünde bekletilirse bozulacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Olayvar dedi ki:

    bak yaa neler öğrenecez daha..

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.