Deri Koltuğa Bulaşan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri Koltuğa Bulaşan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

22860
8
PAYLAŞ

Tükenmez kalem lekesi eve gelen misafir çocuğun bazen dikkatimizden bir an çıkması ile koltuğumuzda bırakacağı bir hatıra olabilir. Ama canınızı sıkmayın. Her şeyin bir çözümü var. Deri koltuklarınızda oluşan tükenmez kalem çizgilerinin de. Burada dikkat edilecek nokta deri iyice lekeyi emmeden temizlemektir. Bunun için kullanılacak en etkili yöntemlerden birisi Arap sabunu ile silmektir.

Hem koltuğunuza zarar vermez hem de ellerinize. Bir diğer yöntem ise limon kolonyası ile silmektir. Limon kolonyanız yoksa bir limonun suyunu nemli bir beze sıkıp lekeyi silmeyi deneyiniz. Eğer leke sabitlenmemişse yani üzerinden zaman geçmemişse Arap sabunu ve limon kolonyası birebirdir.  Aseton veya alkol de kullanabilirsiniz ama derinin kendine has bir yağ tabakası vardır. Bu tabakanın aşınması deri koltuğunuzda zamanla çatlamalara yol açabilir. Bu yüzden aseton kullandıktan sonra deri koltuğunuzu vazelinle silmeniz bunu önleyecektir.

Deri koltuktaki mürekkep lekesi:

  • Ayrıca eczanelerden temin edebileceğiniz izopropil alkolü lekenin üzerine döküp on beş dakika bekletin daha sonra temiz bir bezle siliniz. Gözlerinize inanamayacaksınız.
  • Bunların hiçbirini bulamazsanız yarim bardak sirke ile yarım bardak sütü karıştırıp bir bez ile lekeyi silin. Bu yöntemde işe yarar üstelik koltuğunuza hiç zarar vermez.
  • Bir diğer yöntemde deterjanlı bez ile lekeyi iyice silip yumuşattıktan sonra saç spreyi sıkarak diş fırçasına bir miktar diş macunu da koyarak fırçalamaktır. Biraz beklenir ve pamuk yardımıyla silinir.
  • Alkol veya çamaşır suyunu bir beze dökün. Lekeli bölgeyi bu bezle kuvvetli bir şekilde ovalayın. Arkasından temiz suyla güzelce durulamayı ihmal etmeyin ki eşyanız zarar görmesin.

Lekeye kimyasal uyguladığımızdan dolayı, derinin yüzeyinde parlaklık kaybı oluşabilir. Bu yüzden leke çıkarma işlemi bittikten sonra, deri yağlayıcı ürünler veya vazelin kullanılarak bu sorun ortadan kaldırılabilir.

Not: Bu makaleye "deri koltuktakı tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar, deriden kalem lekesi nasıl çıkar, deri koltuktan tükenmez kalem nasıl çıkar, deri koltukta tukenmez kalem lekesi nasil cikar, tukenmez kalem deriden nasil cikar" gibi terimler aranarak ulaşılmıştır.

8 YORUMLAR

  1. Kolonya ilk an görürseniz ise yarar ama dokusunu zedeledi belki ben cok sert sildigim icindir. Daha sonra el kremi sürdüm insallah çok renk farkı kalmaz

    • Hanımlar valla kusura bakmayin hic birsey ise yaramiyir. Ne arap sabunu ne kolonya ne çamaşır suyu ne limon sadece lekeyi biraz açıyor. Biiraz cif az bisey ise yaradi. Size tavsiyem yeni bir koltuk aldirin :-)

  2. Bayanlar vallahi ben beyaz koltugumdaki tükenmez kalem lekesi ni çıkarmak her yöntemi denedim ama hiç bir şey olumlu sonuç vermedi enson karbonat ve limon kolonyasini karıştırdım ovarak sildim ve lekeler çıktı tavsiye ederim

YORUM YAPMAK İSTERMİSİN