Beyaz Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir ?

Bütün renkleri içerisinde barındıran, temizliği ve saflığın sembolü olan beyaz renk, asaleti, istikrarı, masumiyeti ve devamlılığı temsil eder. Evet, beyaz rengin anlamı bu şekilde. Şahsen beyaz benim favori renklerimden bir tanesi. Daha düne kadar beyaz spor ayakkabı haricinde ayakkabı giymezdim. Şimdi koşuya başladığım için bu rengi uygun görmedim. Beyaz spor ayakkabının temizliği bana göre oldukça zor. Temizliğinin zor olması bir yana onu giymek, düzgün kullanabilmek ve “krem spor ayakkabı”ya dönüşmesini engellemek bir hayli zor.

Beyaz spor ayakkabıları her gün ama her gün ıslak mendille veya ona benzer bir bez ile silmelisiniz. Evden çıkarken ve eve girerken silin. Bunu aksatırsanız bir kaç hafta sonra o beyaz rengin yerinde yeller eser.

Beyaz Spor Ayakkabıyı Temizlemek İçin Malzemeler

 • Diş macunu
 • Diş fırçası
 • Ilık su
 • Duş lifi (mümkünse el yapımı örme olanlar)
 • Leğen
 • Şampuan
 • Yumuşak fırça (ayakkabının tabanı için)

Ayakkabıların varsa bağcıklarını söküp soğuk suyla ıslatıp yıkıyoruz. Buradaki amacımız üzerindeki tozları ve varsa çamurları akıtmak. Ayakkabıları yıkadıktan sonra yumuşak fırça ile ayakkabının tabanını fırçalayın. Bu sayede tabandaki kirler, çamurlar gidecektir. Tekrardan yıkayıp leğenin içine alın. Ayakkabıları örtecek kadar ılık su doldurup şampuan ekleyin. Duş lifi ile iyice yıkayın. Diş macunu ve diş fırçasını beyaz yerleri fırçalamakta kullanacağız. Daha doğrusu lifle yıkandığı halde kirli kalan yerleri temizlemek için kullanıyoruz.

Diş fırçasına biraz macun alıp kirli yerleri fırçalayın. Eğer ki çok çok zorlu bir leke değilse tüm lekeler çıkar. Tüm bu işlemlerin sonrasında leğenin içindeki köpüklü suyu dökün ve ayakkabıları durulayın. Tekrardan leğene ılık su doldurup şampuan dökün. Ayakkabıları içine yerleştirin ve şampuanı köpürtün. Bu şekilde yarım saat beklesinler. Bu süre zarfının sonunda ayakkabıları çıkartıp tamamen yıkamaya alabilirsiniz. Soğuk suyla iyice durulayın. Tüm işlemler bu kadar.

Bunları Asla Yapmayın !

 • Çamaşır suyu kullanmayın. Ayakkabının sararmasına sebep olacaktır.
 • Makine deterjanı kullanmayın.
 • Çok sıcak su altında yıkamayın.

14 YORUMLAR

 1. Benim spor ayakkabılarım siyahtı. 4 5 ay önce almıştım. 1 kere giyip yerine koydum. Şimdi giydiğimde birkaç gün sonra taban kısmı pembeleşmeye başladı. Bunları uygularsam geçer mi acaba ?

 2. Cok ama cok basit bir yöntem de benden olsun.
  Islak mendil ile üst tozunu aldığınız ayakkabilarinizi bir süngere bulasik makinesi parlaticisi dokun ve ayakkabinizi silin bağcıklarını da yine ayni sekilde parlatici ile yikayin.Her zaman her lekeye parlatici inanin etki ediyor hali ayakkabi koltuk vb.

 3. Annem Nike beyaz air Max i turuncu bir ayakkabıyla birlikte şimdi dikişleri hep turuncu diş macunu işe yaramıyor nasıl geçer

 4. puma bmv lerim vardı kapkara olmuşlardı denedim şimdi kurumasını bkliyorum kurumadan bile bembeyaz duruyodu sagolasın.

 5. Beyaz spor ayakkabıları için, deriye uygun beyaz likit boyaları kullanılabilir. Mesela Penguen Kendinden Parlayan Beyaz Boya . Çok hızlı ve basit bir şekilde ayakkabılarınızı yenilemiş oluyorsunuz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here