Morluklar nasıl çabuk iyileşir, Morluklar Nasıl Yok Edilir?

Vücudunuzu bir yere çarptıktan sonra oluşan morluklar hematom olarak adlandırılmaktadır. Hematomlar, çarpma sonrasında derinin altında bulunan kılcal damarların çatlaması sonucunda meydana gelmektedir. Çarpma anından hemen sonra morluk tedavisi için o bölgeye soğuk uygulama yapılması en faydalı tedavi yöntemidir. Soğuk kompres sayesinde hematomun ilerlemesini durdurabilir ve ağrı gelişmesini engelleyebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda ise bu bölgede morluk oluşur ve bu morluk kan tamamen o bölgeden toplanıncaya kadar devam etmektedir.

Ciltteki morluklar nasıl geçer?

Morluk tedavisi için bölgesel heparinli kremler kullanabilirsiniz. Ancak ilaç kullanımına rağmen morlukların tamamen iyileşmesi 2 – 3 hafta arasında bir süreç almaktadır. Bu süreç içerisinde aynı zamanda bitkisel tedavi yöntemlerinde de faydalanarak, morluklarınızın kısa bir süre içerisinde yok edilmesini sağlayabilirsiniz.

Morluk yok edilmesi için uygulayabileceğiniz bitkisel kürü hazırlamak için bir avuç siyah zeytinin çekirdeğini çıkartarak ezin. Bu lapayı morluklarınızın üzerine koyarak sarın. Zeytin lapasının yanı sıra un, zeytinyağı ve balı karıştırarak hazırladığınız karışımı morluğun olduğu bölgeye koyarak üzerini sarın. Morluklar için halk arasında genel olarak kullanılan bir diğer yöntemde et döverek üzerine koymaktır. Son olarak ise kan dolaşımını hızlandırma özelliği bulunan biberiye yağını morlukların üzerine sürebilirsiniz. Biberiye yağı 2 saat içerisinde morluklarınızın hafiflemesini sağlayacaktır.
Morluk yok edilmesi için uygulanabilecek en uygun tedavi yöntemi ise morluk oluşur oluşmaz anında buz ile soğuk kompres yapmaktır.

23 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.