Arabanın Deri Koltuğu Kokuyor, Deri Koltuk Bakımı

Arabanın Deri Koltuğu Kokuyor, Deri Koltuk Bakımı

Araba derileri diğer deri ürünler gibi hayvan derisidir. Bu yüzden zaman içerisinde güneş, toz ve kir gibi dış etkenler yüzünden kokuşma, lekelenme ve üzerinde çizgiler oluşturma gibi sorunlar ile karşılanabilinir.

Bu yüzden araba alındığı ilk günden itibaren deri koltuklara çok özen gösterilmeli ve her ay bakımları yapılmalıdır.

Araba döşemeleri aslında evdeki döşemelerinizden çok daha hassastırlar. Ve konu deri araba döşemesi olduğu zaman iş daha bir değişir. Çünkü deri araba döşemelikleri sürekli olarak güneşe maruz kalırlar ve bu durumda deri döşemeliklerde zaman içerisinde kokuşmaya neden olur.

Aslında bu kokuşma durumu için de bir çare var. Fakat deri döşemelerinizin aşağıdaki önerileri uyguladıktan sonra düzenli olarak ve sürekli bakımına devam etmezseniz yine aynı kokuşma ve diğer sorunları yaşayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Aşağıdaki öneri ve ürün uygulamalarının sonunda araba döşemelerinizde koku, dokusunda yıpranma ve bir leke kalmayacaktır. Bu noktada önemli olan bakımı elden bırakmamak ve deri döşemelerin güneş ile olan temasının engellemektir. Aşağıdaki uygulamaları yaparken mutlaka arabanızı gölge ve serin bir yere park ettiğinizden emin olun.

Araba Koltuğu Bakımı

Araba deri döşeme temizliğinde ilk önce su ve sabunu kesinlikle kullanmamanız gerektiğini aklınızdan çıkartmayın. Çünkü su ve sabun döşemelerinizin sertleşip çekmesine neden olacaktır.

Ayrıca yağlı ve yapışkan diğer araba döşemesi temizleyicileri böcekleri ve tozları kendine çekecektir. Bu yüzden döşeme sürekli tozlu kalacak ve koltuk içlerinde böceklerin yuva yapmasına neden olacaktır.

Eğer koku yapmaya başlayan, leke oluşmuş deri döşemelerinizi değiştirmek istemiyor ve onları kurtarmak istiyorsanız ilk önce arabanızı güneşte bırakmamaya özen göstermelisiniz.

Arabanızı gölge ve serin bir yere çekin, arabanın içinin temiz olduğundan emin olun. Tüm pencereleri indirip arabanızın içerisine hava girmesini sağlayın.

Bakım yaptığınız bölgede trafik ya da hareketlilik olmamasına özen gösterin. Çünkü bu gibi durumlar bakım sırasında arabanıza toz girmesine neden olabilir.

Araba kokusu 2Daha sonra koltuklarınıza Gliptone Liquid Leather Cleaner araba döşemesi temizleyicisini yumuşak bir tırnak fırçası ya da sünger ile uygulayın. Kesinlikle bastırmayın ya da sert malzemeler kullanmayın.Araba kokusu 3

Kullanmanız gereken malzemeleri Türkiye de satan bir yer var mı bilmiyorum ama yurt dışından almak isterseniz. Ebay.co.uk ve ya amazon.com’dan size uygun olanı sipariş verebilirsiniz.

Gliptone Liquid Leather Gentle Cleaner and Conditioner eğer döşemelikleriniz çok hasar görmüş ise Gliptone Liquid Leather Cleaner GT12 bakım ürünleri alabilirsiniz.

Araba kokusu 4Bu küçük özel fırçalardan kullanarak bakım malzemesini uygulamanız çok daha iyidir. Bu malzemeleri de web sayfalarında her an bulabilirsiniz. Bu fırçalar özel ve yumuşak fırçalardır ve genelde ( soft nail brush) adı altında satılır.

İlk önce sünger ile Gliptone Liquid Leather Cleaner bakım ürününü uyguladıktan sonra fırça ile üzerinden yumuşak daireler çizerek geçin.

Fakat bu tamamen size kalmış bir uygulama eğer deri döşemelikleriniz çok fazla yıpranmış ise bu uygulamayı tercih etmeyebilirsiniz.

Araba kokusu 5İlk uygulamadan sonra temiz mikro fiber bezi ile iyice koltuk üzerini silin.

Araba kokusu 6Silme işleminden sonra bezinizde belirgin lekelerin oluşması gerekir. Silme işlemi birkaç dakikadan daha az yapılmamalıdır.

Araba kokusu 7Silme işleminden sonra Gliptone Liquid Leather Gentle Conditioner ürününden,

Araba kokusu 8bir miktar alıp döşeme temizleyici süngerinize uygulayın.

Araba kokusu 9Daha sonra bu yumuşatıcı bakım ürününü küçük daireler çizerek döşemeye uygulayın. Bu ürünü uygulamaya başladığınızda muhteşem kokunun arabaya hâkim olmaya başladığını hissedeceksiniz.

Araba kokusu 10Uygulama sonrası süngerde yine bazı lekelerin döşemeden çıkmış olduğunu görmeniz gerekir. Uygulamanın ardına 4-5 dakika kadar koltukları rahatlayıp hava alıp kurumaları için bırakın.

Araba kokusu 11Yaklaşık 5 dakika sonra koltuğu yeni ve temiz başka bir temizleyici bez ile silerek yüzeyi nemden arındırın.

Araba kokusu 12Şu anda koltuğunuzun eski haline göre çok daha yenilenmiş olduğunu gözlerinizle görebilirsiniz. Ayrıca eski kötü deri kokusu da neredeyse yok olmak üzere.
Şu anda arabanızın içi muhteşem kokuyor ve aynı zamanda döşemelikleriniz ilk alındığı güne geri döndüler. Şimdi iş özellikle deri döşemelikleri koku sorunundan tamamen arındırmaya geldi.

Deri kokusunu giderme;

Bu iş için 2 gün boyunca araştırıp emin olduktan sonra sizlere febreze araba ürünlerini tavsiye ediyorum. Bu ürünler özel testlerden geçerek onay almış ürünlerdir. Özellikle deri koltuk kokusu sorunu çekenler http://www.febreze.com/en-US/odor-problem/car-odor adresinde yer alan ürünlerden sipariş verip bu sorundan kurtulabilirler.

Araba kokusu 13Hem havalandırma ürünü hem de direk araba içi spreyini bir arada uyguladığınızda koku sorunu tamamen ortadan kalkmış olacaktır.

İngilizce Video İle Anlatım

Unutmayın!
İlk önce tavsiye edilen ürünler ile döşemelik bakımı yapılmalı. Daha sonra febreze ürünleri ile araba içi kokusu kontrol altına alınmalıdır. Fakat tüm bunlara rağmen arabanızı güneşte bırakmamanız araba döşemeleri kokusu için bir anahtar niteliğindedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. KİNAS dedi ki:

    Gerçekten yararlı bir makale olmuş teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder