Araç Lastikleri Ne Zaman Değiştirilir ?

Araç Lastikleri Ne Zaman Değiştirilir ?

1 ton üzerindeki arabanızı sadece 4 adet 4 tane a4 kağıdı büyüklüğündeki lastikler taşımaktadır. Yol güvenliğiniz için lastiklerin yıpranmamış olması gerekir. Başta uzun yollar olmak üzere neredeyse bütün yollarda lastiklerin diş derinliği kontrol edilmeli, lastiğin dışında gözle görülür problemlerin olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Lastiklerin ömrü diş derinliğine göre ölçülür. Yapılan kilometreye göre ölçüm sonuçları pek doğru olmaz çünkü farklı arazi / yol şartları çabuk yıpranmaya sebep olur. Emniyetli bir sürüş için lastiklerin diş derinliği binek araçlar için yaz aylarında 2 mm, kış aylarında ise 3 milimetre; ağır vasıta araçlar için 5 milimetredir.

Ayrıca unutmamak gerekir bir lastiğin ömrü sadece 5 yıldır. Bir lastiği sıfır alıp kullanmasanız bile 5 yılın sonunda risk meydana gelir. Lastik değiştirirken veya alırken üretim tarihlerine dikkat etmekte fayda var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ÇEŞİT HABER dedi ki:

    RAF ÖMRÜ DE KULLANIM ÖMRÜ DE 5 YILDIR…LASTİK BUNDAN SONRA KULLANIM ÖMRÜNÜ DOLDURUR VE SERTLEŞİR. LASTİK ALIRKEN MUTLAKA TARİHİNE BAKIN.. ZAMANI GELDİ Mİ DEĞİŞTİRİN. HAYATLA ARANIZDAKİ TEK BAĞ LASTİKTİR

  2. iPhone haberleri dedi ki:

    Mevsimsel Lastik değişimi Araç sahipleri için mühimdir ,faydalı ve bilgilendirici bir makale olmuş.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder