Zencefil Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Zencefil Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Zencefil bitkisi ile ilgili sizlere daha önce birçok bilgiyi sunduk. Örneğin zencefil bitkisinin faydalarını, zencefil bitkisinin nasıl kullanılması gerektiğini hatta ve hatta zencefil lekesinin bile nasıl çıkarılacağını dahi sizlerle paylaştık.

Tüm bu bilgilere rağmen henüz sizlerle zencefil bitkisinin nasıl saklanması gerektiğini bahsetmedik. İşte bu yazımızda sizlerle zencefilin nasıl muhafaza edileceğini paylaşacağız.

zencefil saklama

Zencefil Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Zencefil bitkisini bildiğiniz üzere aktarlardan yani baharatçılardan kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu baharatçılarda genelde zencefilin olgun ve tazeleri satışa sunulur.
Zencefil bitkisi içeriğinde bulunan önemli bileşenler sebebi ile çok daha fazla bir şekilde tercih edilen bir bitkidir.

Zencefil bitkisini almaya gittiğinizde seçerken özellikle taze zencefilde bitkinin düzgün ve sağlam olmasına dikkat ederek alın.

Olgun olan zencefili almaya özen gösterin. Fakat unutmayın ki taze olan zencefilin kabuklarının soyulmuş olması gerekir diye bir durum söz konusu değildir.

Zencefil alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta organik olup olmadığı konusudur.

zencefil nasil saklanir

Zencefil Nasıl Muhafaza Edilir?
Yukarıda belirttiğimiz özelliklere dikkat ederek almış olduğunuz zencefilin kabukları soyulmamış ise bu zencefilleri en az 3 hafta gibi bir süre boyunca buzdolabında saklayabilmeniz mümkündür.

Zencefilin kabukları soyulmamış ise taze zencefili alıp derin dondurucuya koyabilirsiniz. Derin dondurucuya konulan zencefiller en az 6 ay boyunca tazeliğini koruyabilir.

Zencefilleri en taze şekilde saklayabilmek için zencefilleri temiz bir havluya ya da temiz birkaç kat kâğıt havluya sarmak sureti ile buzdolabına yerleştirebilirsiniz.
Havlu ya da kâğıt havluya sarılan zencefiller havlu sayesinde neminden de arınmış bir hal alacaktır.

Zencefil bitkisi kesinlikle naylon poşette saklanabilen bir bitki değildir. Bu yüzden naylona sararak saklama söz konusu dahi değildir. Eğer zencefilleri naylona sarıp dolapta saklamayı düşünüyorsanız zencefilleri istediğiniz uzunlukta saklayamayacağınızı şimdiden söyleyebiliriz.

Zencefilleri kullandığınız sırada özellikle taze olan zencefillerin kabuklarını soyarak kullanmayı tercih edin. Ancak zencefiller aldığınızda hazır kabuklarından soyulmuş ise zencefilleri en kısa sürede tüketmeye ya da daha önce de belirttiğimiz gibi derin dondurucuda saklamaya çalışın. Çünkü zencefiller buzdolabında dahi saklanmış olsa bile yeterince uzun bir süre boyunca taze kalamayacak hatta ve hatta bozulmaya çok kısa bir sürede başlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder