İPUÇLARIM

Göz Kapağı Ameliyatında Morluklar Ne Zaman Geçer?

Göz Kapağı Ameliyatında Morluklar Ne Zaman Geçer?

Çeşitli nedenlerden dolayı üst ve alt göz kapaklarında meydana gelen torbalanma, sarkma ya da gevşeme gibi göz kapağı deformasyonlarının yok edilmesi için uygulanan cerrahi ameliyatlara göz kapağı estetiği denmektedir.

Göz Kapağı Ameliyatı Kaç Yaşında Yapılır?

Aileden gelen nedenler yüzünden oluşan sorunları gidermek için 20 yaşından sonra, yaşın ilerlemesi nedeni ile oluşan sorunları gidermek için 30 yaşından sonra, doğumsal nedenlerden dolayı oluşan göz kapağı sorunlarında ise 1 yaşın içerisinde doktorun değerlendirmesi ve kararı ile göz kapağı estetiği ameliyatı yapılabilir.

Doğuştan kaynaklanan göz kapağı sorunlarında göz kapağı ameliyatı ilk 6 yıl içerisinde mutlaka yaptırılmalıdır.

Göz Kapağının Yaşlanması Ve Yıpranmasının Nedenleri Nelerdir?
• Aile içerisinde olan göz kapağı ve göz çevresi bozuklukları nedeni ile.
• Sigara, alkol, anti depresan kullanımı, uykusuzluk sorunu gibi çevresel nedenler yüzünden.
• Kişinin aşırı duygusal bir yapıya sahip olması nedeni ile kişinin sık sık ağlaması ve bu nedenle göz kapağı ve çevresinde oluşan yıpranmalar.
• Genel olarak görülen sebep ise yaşlanma ile gelen göz kapağı ve göz çevresinin yaşlanması durumudur. Zaman içerisinde göz kapağının derisi gevşemeye başlar ve göz üzerinde ikinci bir kat oluşturur.

goz kapagi ameliyati ne zaman olurGöz Kapağı Ameliyatı Ne Zaman Yaptırılmalıdır?
Üst Göz Kapağı: Üst göz kapağında oluşan üzgün, yorgun ifade, gözde ağırlık ya da sarkma gibi göz çevresini yaşlı gösteren bir ifadenin oluşması yüzünden üst göz kapağı ameliyatı yapılabilir.

Alt Göz Kapağı: Torbalanma, kırışma, sarkma gibi durumlar gözlemlendiği zaman alt göz kapağı ameliyatı yapılabilir.

Göz Kapağı Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?
Göz kapağı ameliyatlarını yani hem alt hem de üst göz kapağı ameliyatlarını estetik görüntüsünden dolayı ruh sağlığı tehlikeye girenler ve estetik görüntünün bozuk olması durumunda bu kişiler beklemeden göz kapağı ameliyatı yaptırmalıdırlar.

Ayrıca sürekli ağlayan kişiler, doğuştan göz kapağı düşük kişiler, kişinin göz çevresindeki derisinin yani cildinin hassas olması durumunda da göz kapağı ameliyatları beklenmeden yaptırılmalıdır.

Göz Kapağı Sorunları Kadınlarda Daha Erken mi Başlar?
Erkek cilt yapısına göre kadınların cilt yapısı çok daha hassastır ve bu yüzden de kadınlarda göz kapağı sorunları erkeklere göre çok daha erken yaşlarda başlar.

Bunun dışında kadınlar erkeklerden çok daha duygusaldırlar ve bu yüzden kadınlar erkeklerden çok daha fazla ağlarlar. Bu durumda göz çevresi ve göz kapaklarında erken yaşta kırışmaya neden olur.

Sağlığı Hangi Göz Kapağı Sorunları Etkiler?
Üst göz kapaklarının düşmesi, ya da fazla bir şekilde sarkması sonucu göz bebeğini kapatan bir hal alması durumunda göz sağlığını tehlikeye atar. Bu gibi durumlarda görme sorunlarının yanı sıra baş ağrısı ile gözde ağırlık gibi sağlığı etkileyen sorunlar ortaya çıkabilir.

Göz Kapağı Ameliyatı Göz Sağlığına Zarar Veriri mi?
Göz kapağı ameliyatı göz sağlığını kesinlikle negatif bir yönde etkilemez, bunun tersine göz kapağı ameliyatı göz çevresindeki ağırlığı ortadan kaldırıp gözü pozitif yönde etkiler.

ameliyat izleriGöz Kapağı Ameliyatı Sonrasında Dikiş İzi Kalır mı?
Dikişler üst göz kapağının kıvrımının içerisine ve alt göz kapağının kirpik altına gelmektedir. Dikişler çok ince bir yapıya sahip olan dikiş ipi kullanılarak yapılır ve bu durumda dikişlerin fark edilmesini engeller. Başka bir değiş ile dikiş izleri belli olmamakla birlikte zaman içerisinde tenin kendi rengine bürünür ve tamamen belirsiz bir hal alır.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?
Alt göz kapağı ameliyatı bazı durumlarda genel anestezi ile ve çoğu durumlarda lokal anestezi uygulanarak yapılır. Genelde alt göz kapağı ameliyatı 1 ila 1 buçuk saat kadar sürer. Ameliyat olan kişi hiçbir şekilde acı ya da ağrı hissetmez ve ameliyat süresince uyanık bir durumdadır.

Ameliyat daha önce planlanan üst göz kapağı bölgesinden, alt göz kapağı kirpiklerinin altından kesilmesi sureti ile fazla derinin alınması şeklinde yapılır. Ayrıca bu sırada bağ dokusu ile kas dokusu onarılırken ayrıca yağ fazlası da alınır.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı Sonrasında Ağrı Ve Morluk Olur mu?
Alt göz kapağı ameliyatı sonrasında morluklar oluşabilir ve bu morluklara ameliyattan sonraki ilk birkaç boyunca soğuk uygulama yapılarak göz şişlik ile morlukları hafifletilir.

Ameliyat sonrasında göz çevresinde oluşan morluk ile şişliklerin büyümemesi ve artmaması açısından özellikle ameliyat sonrasındaki ilk birkaç gece uyurken başınızı 30 ila 40 derece kadar daha yukarda tutarak uyumanız gereklidir.

Ameliyattan sonraki 3. Gün itibari ile artık normal uyku durumunuza geçebilirsiniz. Yani ameliyat sonrasındaki üçüncü geceden sonra eğer isterseniz daha yüksek ya da daha alçak yastıklar ile uyuyabilirsiniz.

Şişlik ile morarma durumları hastanın yapısına göre değişse de genelde ameliyat sonrasındaki ikinci gün itibari ile en yüksek seviyeye ulaşırlar.

Oluşan morluk ile şişlikler ameliyat sonrasındaki 6. gün itibari ile yaklaşık olarak %80 seviyede inerler.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı Sonrasında İyileşme Ne Kadar Sürer?
Alt göz kapağı ameliyatından sonra dikiş terlerini korumak ve kapatmak amacı ile ince pansumanlar kullanılmaktadır. Ameliyat sonrasında gözler kapatılmaz. Uygulanan pansumanlar doktor kontrolü dışında kesinlikle çıkarılmaz. Uygulanan pansumanlar gözlerde 4 ila 5 gün boyunca kalmalıdır.

Eğer uygulanan pansumanlar kişiyi rahatsız eder ise doktora danışılmalı ve yine doktor tarafından yeniden uygulanmalıdır.

Ameliyat sonrasında eğer isterseniz 5. Günden sonra araba kullanabilirsiniz. Fakat unutmayın araba kullanma öncesinde uygulanan göz pomatları nedeni ile görmede bulanıklık oluşabilir. Bu yüzden göz pomatlarını araba kullandıktan sonra uygulamanızda yarar vardır.

Ameliyat sonrasındaki 7. Günden sonra dikişler tamamen alınır ve göz kapaklarında oluşan şişliklerin tamamı neredeyse 10. Gün itibari ile iner.

Ameliyat sonrasındaki 15. gün itibari ile göz kapakları tamamen iyileşir ve kişi enerjik ve canlı gözlere sahip olur.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı Sonrasında İz Kalır mı?
Ameliyat sonrasında kesik yapılan bölgede dışarı taraftan iz görünmez. Elbette ameliyat sırasında mutlaka özel estetik yöntemler kullanılmalıdır. Kirpiğin altındaki kesikler ise özel bir ameliyat ipi ile dikilip izler dışarıdan kesinlikle belli olmaz. Zaman içerisinde diliş izleri kişinin ten rengini alır.

Üst Göz Kapağı Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?
Üst göz kapağı ameliyatı, üst göz kapağının sarkması ya da gevşemesi durumlarında bu durumun kişinin şikâyetçi olması derecesine ulaştığında ve bazı durumlarda da göz kapağının kirpikleri örtmesi sonucu görmede oluşabilecek bozukluklar nedeni ile üst göz kapağı ameliyatı yapılabilir. Bunlarında ışında elbette doğuştan kaynaklanan üst göz kapağı sorunlarından dolayı da üst göz kapağı ameliyatı gerçekleştirilebilir.

Üst Göz Kapağı Ameliyatı Ne Kadar Sürer Ve Nasıl Yapılır?
Yine hastanın sağlık durumuna göre genel anestezi uygulanarak fakat genelde lokal anestezi ile üst göz kapağı ameliyatı yapılır. Üst göz kapağı ameliyatı yaklaşık olarak bir buçuk saat kadar sürer ve hasta ağrı ya da acı hissetmeden hasta uyanık bir şekilde ameliyat gerçekleşir. Doktor tarafından daha önce belirlenen yerden üst göz kapağı kesilerek fazla olan deri alınır. Kas dokusunda oluşmuş fazlalık ya da gevşekliğe müdahale edilip kas ile bağ dokusu onarılır.

iyilesme sureciÜst Göz Kapağı Ameliyatı Sonrasında İyileşme Ne Kadar Sürer?
Alt göz kapağı ameliyatında olduğu gibi üst göz kapağı ameliyatında da dikiş yerlerini korumak ve kapatmak amacı ile ince pansumanlar uygulanır. Yine aynı şekilde gözlerin kapatılma durumu söz konusu değildir ve kesinlikle pansumanlar doktor gözetimi dışında kesinler çıkartılmaz. Uygulanmış olan pansumanlar gözlerde en az 5 gün boyunca kalmalıdır.

Araba kullanımı ise 5. Günden sonra mümkündür. Yine hatırlatmak isteriz ki göz pomatlarını araç kullandıktan sonra uygulamanız göz bulanıklığı sorununu araç kullanırken çekmemenize yardımcı olacaktır.

Üst göz kapağı ameliyatı sonrasında dikişler bir hafta kadar sonra alınır. Ameliyat sonrasında göz kapakları çevresinde oluşan şişlikler 10 gün sonra tamamen kaybolur. Ameliyat sonrasındaki 15. Gün itibari ile göz kapakları tam anlamda iyileşir. Daha sonrasında ise hastanın gözleri hem genç hem de dinamik görünümüne kavuşur.

Göz Kapağı Estetiği 2015 Fiyatları
Üst Göz Kapağı Ameliyatı: Üst göz kapağı ameliyatında, üst göz kapağındaki torbalar ile sarkıklıkların kaldırılması 2 ila 3000 TL arasındadır.

Alt Göz Kapağı Ameliyatı: Sarkmış olan derinin toplanması ile gözaltında oluşmuş torbaların alınması 2 bin TL civarındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.