Çocukların Ateşi Neden Yükselir? Ateşi düşürmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Çocukların Ateşi Neden Yükselir? Ateşi düşürmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Çocuklarda ateş hekimlerin en sık karşılaştıkları sağlık sorunları arasında yer almaktadır.

Görülen bu ateşin bir hastalık olmayıp sadece hastalık belirtisi olduğu ve her zaman bir enfeksiyona bağlı olmadan oluşabileceğini bilmek gerekmektedir.

Ayrıca antibiyotik tarzı ilaçlar ateş düşürücü olarak kullanılmamalıdır. İnsan vücudunun normal şartlar altında olması gereken vücut ısısı 36.5 derecedir. Vücut tüm fonksiyonlarını bu ısı değerleri arasında gerçekleştirmektedir.

Bu ısının belirtilen orandan da yükseğe çıkmasına Ateş denir ve vücut ısısının yükselmesi tüm vücut dengelerin bozulmasına neden olur. Ateş kendi başına bir hastalık değildir, hastalık belirtileri arasında bulunur.

Dolayısıyla ateşin temelinin ne olduğu mutlaka araştırılmalı ve buna göre tespit edilerek müdahale edilmesi gerekiyor.

 

Çocuklarda Ateş Yükselmesinin Sebepleri

Çocuklarda ateş yükselmesi her zaman korkulacak bir hastalık anlamına gelmez, savunma mekanizması olarak görülen ateş aileler için her zaman korkulu bir hastalık olarak adlandırmaktadır. Ateş önemli bir hastalık belirtisi olabileceği gibi basit bir hastalığında habercisi olabilir.

Bu nedenle ateş oluşması halinde hemen bir doktora başvurularak nedeni araştırılmalı ve bu şekilde müdahale edilmemeli.

Çocuklarda görülen çok yüksek ateşlerde ateş hemen düşmüyor ise doktor kontrolü mutlaka şart ve gerekli bir durumdur. Çocuklarda ateş yükselmesinin sebepleri arasında birçok farklı neden bulunmaktadır.

Bu nedenler basit olabileceği gibi önemli hastalıkların belirtisi de olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu doktor muayenesi ve yapılan tetkikler olacaktır.

 

Çocuklarda Ateşe Neden Olan Faktörler

Çocuklarda görülen ateş genel olarak basit nedenlerden oluşsa da bazı önemli hastalıkların sebebi olarak da görülebilmektedir. Ateş oluşmasına sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Bunlar arasında;

 • Enfeksiyon hastalıkları ( Kızamık, grip, boğaz enfeksiyonu, tifo)
 • Heyecanlanma ve aşırı üzüntü
 • Metabolizma hastalıkları
 • Tümor ( Lösemi, Lenfoma)
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları
 • Aşırı su kaybı
 • Nedeni bilinmeyen hastalıklar
 • Yapılan aşılar
 • Zehirlenmeler
 • Doku hasarları ( diş çıkarma, yanık)
 • Metabolik ve Endokrin hastalıklar

Bu tür rahatsızlıklar yüksek ateşe neden olabilmektedir. Görülen ateş başka bir belirti vermiyor ise bir süre ateşin düşmesi beklenebilir. Evde müdahale sonrası uzun süre geçmeyen ateşlerde mutlaka doktor kontrolü şarttır.

 

Çocuklarda Yüksek Ateş Havaleye Neden Olabilir

Çocuklarda görülen sağlık durumunun kötüye gitmesi ve ateş her zaman önemli olmasa da hemen müdahale gereken bir rahatsızlıktır.

38 dereceden fazla ateşi olan çocuklarda bu ateş düşürülememesi halinde havale riski ortaya çıkmaktadır.

39 derecenin üzerinde ateş bulunuyorsa ve bir türlü düşmeyerek 3 gün süre devam ediyorsa bu ciddi bir hastalık olabilir ve doktor muayenesi şarttır.

Bu durumda havale geçirme riski daha yüksektir. Yaşı daha küçük olan çocuklara bu oran daha fazladır ve bu konuda yeteri kadar bilinçli olmak gerekmektedir.

 

Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Bebeklerde ve çocuklarda görülen ateş aileler için her zaman panik olmaya sebep olur. Bu gibi durumlarda sakin olmak ve hemen ateşi düşürmek için müdahale etmek gerekir.

Çocuğunuzda ateş ile birlikte başka bir şikâyet yoksa ve ateş oranı çok yüksek değilse hemen ateşini evde düşürebilirsiniz. Bunun için ilk yapmanız gereken sakin davranarak belirli adımları takip etmek olacaktır.

Çocuğunuzuz kıyafetlerini çıkararak daha ince mümkünse atlet türü kıyafetler giydirmeniz gerekir. Bu durumda sıvı alımına özen göstermek gerekiyor.

Bol bol sıvı alımı ateş düşmesinde önemli bir faktördür. Ortam sıcaklığını muhafaza ederek ılık bir duş aldırmak en iyi çözüm olabilir.

Islak bir bez yardımı ile eklem yerlerine pansuman yaparak ateşinin düşmesini sağlamanız gerekiyor. Ateş düşürücü bu durumda en son başvurulması gereken yöntemdir.

Çocuğunuzun ateşi tüm bu müdahaleye rağmen düşmüyor ise doktora danışmak en iyi çözüm olacaktır.

 

Ateşi Yüksek Olan Çocuğa Yapılmaması Gerekenler

Yüksek ateş nedeni ile üşüyen çocuğunuza kesinlikle kalın giysiler giydirmeyin ve üzerini örtmeyin bu onun ateşinin daha da yükselmesine neden olacaktır.

Asla soğuk su ile banyo yaptırmayın su sıcaklığı ılık olmalıdır. Halk arasında bilinen alında yapılmaması gereken bir diğer yanlış ise sirkeli su ile kompres uygulamasıdır.

Bu durumdan kaçının saf su ile bu kompresi uygulayın. Ayrıca sık aralıklar ile ateş düşürücü verilmemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder