İPUÇLARIM

Kehribar Taşları Nasıl Parlatılır?

Kehribar Taşları Nasıl Parlatılır?

Bu başlık altında sizler ile kehribar nedir ve nasıl parlatılır sorularını çözümlemeye gidecek püf noktalar paylaşmaya çalışacağım.

Kehribar nedir?

Kehribar, çok uzun yıllar önce hayat süren , oldukça büyük ve geniş alanlarda hüküm sürmüş , tropik bölgelerdeki ağaçlardan yararlanılarak elde edilen reçinenin değişime uğramış bir nevi fosilleşen şeklidir.

Genel olarak kozalaklı ağaçlardan çıkan reçinede hayat bulan kehribar buna ek olarak , tropikal çiçekli bitki ve ağaçları reçinelerinden de meydana  gelebilir. Reçina nedir derseniz eğer o da ağaçları koruyan bir organizmadır.

İşte yıllar yıllar önce bu şekilde meydana gelen kehribar , yıllar sonra kolye, tesbih , bileklik vb pek çok süs eşyasında yerini alarak bizler ile buluştu. Fakat bizim için bir o kadar değerli olan eşyalarımızın ömrü maalesef bazen istediğimiz kadar uzun süreli olamayabiliyor. Kehribar diğer taşlara nazaran organik bir oluşum olduğu için ve sertliği de daha az olduğu için yıllara meydan okuma savaşında çok başarılı olamaz git gide eskir ve yaşlanır.

Bu şekilde taşınızın dış bölümü  oksijenle birleşir ve etrafını bir kabuk sarar. Taşınız da oluşan çatlaklar , yıpranmalar ve matlaşmalar çok kolay olmamakla beraber elbette ki yok edilebilir.

Kehribar Taşları Nasıl Temizlenir?

Nasıl mı ? Minik bir kaba bir miktar ispirto ekleyin ve daha sonra parlatmak istediğiniz kehribarınızı bu ispirto yardımı ile silin. Son olarak kehribarınızı temiz ve yumuşak biz bez ile silerek parlatın. Sonuç eminim ki sizi memnun edecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.