Yorgana Bulaşan Bit Nasıl Temizlenir?

Yorgana Bulaşan Bit Nasıl Temizlenir?

İnsanlarda ve hayvanlarda yaşam bulan bitler yorgana bulaştığında, insan sağlığına zarar veren sonuçlar doğurur. Hem görüntü olarak hem de sağlık olarak tehlike arz eden bitleri, birkaç yöntemle yok edebilirsiniz. Yorgana bulaşan bit sorununuzda birkaç kolay işlem yaptıktan sonra eşyalarınızı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Bitler Nasıl bulaşır?

Gövde kısımları yatsı ve büyük, başları küçük olan bitler, bir susam büyüklüğündedir. 6 bacakları bulunur, kanatsızlardır. Kıl köklerinde yaşam bulurlar, insanların ve hayvanların vücutlarında sıkça görülebilirler. Bitler kan emerek hayatlarını sürdürürler ve yaklaşık 1 ay saç derisinde yaşayabilirler. Kan emici hayvanların başka bir ortamda yaşama süresi en fazla 3 gündür.

Bitler tırtıklı ayak yapısı sayesinde kılda rahatlıkla tutunabilirler ve saçlarda çok zor arınırlar. Bulundukları yere yapışırlar ve çok fazla hareket etmezler. Bitler beyaz, gri, kahverengi renklerde olabilirler. Kan emdikleri için birçok rahatsızlığın oluşmasına neden olabilirler.

Bitler saçtan temizlenmezse deride açık yaralar oluştururlar ve sürekli kaşınmaya neden olurlar. Bitler insanın yoğunluklu olarak saçında, kasıklarında, koltukaltlarında yaşam bulur. Hayvanların farklı bölgelerinde de bitler yaşam sürerler. Bitlerin bazıları yumurtalarını saçın içine bırakırken bazı bitlerin yumurtaları eşyalara, kıyafetlerin üzerine yorgana bulaşabilir. Bitlerin ortak kullanılan eşyalara bulaşması, bitlerin çoğalması ve başkasına kolaylıkla geçmesine neden olur. Bu yüzden yorgan, koltuk, nevresim, koltuk gibi eşyaların belirli aralıklarla derinlemesine temizlenmesi gerekir.

Yorgana bulaşan bitleri temizleme yöntemleri

Yorganınıza bit bulaştığınızı gördüğünüzde ilk yapacağınız iş, yorganınızı evin dışında silkelemek olmalı. Müsait yeriniz yoksa yorganınızın üstünü elektrikli süpürgeyle çektirmeli ve süpürgenizin torbasını işlem bittikten sonra mutlaka çöpe atmalısınız. Yorganı temizledikten sonra süpürgenizin torbasını beklettiğinizde bitler, torba içinden çıkarak tekrar farklı eşyalarınızın üstüne erişebilir.

Vücudunda bit problemleri olanlar, kullandıkları yorganla birlikte, yastıklarını ve nevresim takımlarını da dezenfekte etmeliler.  Yorganınızı bitlerden ve sirkeden arındırmak için 45 derecelik ısıda çamaşır makinesinde yıkatabilirsiniz. Yıkandıktan sonra kurutma makinesinde bekletilmesi bitleri tamamen yok eder.

Kaz tüyü yorgan ve yastıklar

Bitler, kaz tüyü yastık ve yorganlarda daha rahat yaşam alanı oluştururlar çünkü tüyler onlara göre uygundur. Yastık ve yorganınızı belirli sürelerle kuru temizlemeye vermeniz tavsiye edilir. Evde yastık ve yorganınızı bitlerin sirkelerinden arındırmak isterseniz, güneş ışınından faydalanabilirsiniz. Güneş gören balkonunuza ve yorganınızı ve yastığınızı serin 24 saat havalanmasını sağladıktan sonra 40 derecede çamaşır makinesinde yıkamaya verin.

Yorganınızı bit şampuanıyla yıkayın

Yorgana bulaşan bit ve sirke temizliğinde kullanılan en etkili yöntem şampuan kullanımıdır. Yorganınızı temizlediğinize rağmen tam anlamıyla bitlerin gittiğinden emin olamıyorsanız, tıpkı saçlarınızı bitlerden arındırır gibi yorganınızı sirke şampuanıyla yıkayın. Eczaneden aldığınız şampuanı hafif ıslattığınız yorganınıza sürün, iyice her yerine nüfuz etmesini sağlayın. Yorganınızı bu halde 20 dakika beklettikten sonra yorganınızı çamaşır makinesinin 50 derecesinde yıkayın. Çamaşır makinesinden çıkardığınız yorganı 24 saat güneşte bekletin ve gönül rahatlığıyla kullanmaya başlayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder