Avokado Nasıl Saklanır?

Avokado Nasıl Saklanır?

Avokado nasıl saklanır? sorusu birçok kişinin merak ettiği, cevabını bilenlerin dahi avokado hakkında daha fazla bilgi edinmek için ilgilendiği bir konudur.

Avokado, normal meyvelere göre farklı saklama koşulları gerektiren bir meyvedir. Olgunlaşmamış avokado daha uzun süre boyunca muhafaza edilebilirken, olgunlaşmış olanın dayanma süresi oldukça kısadır. Severek tüketen biri avokado nasıl saklanır? sorusunun yanıtını merak edecektir. Avokadolarınızı doğru şekilde saklamanın püf noktaları yazının devamında!

avokado-nasil-saklanir

Avokado Nasıl Saklanır?

Avokado Olgunluğu Nasıl Anlaşılır?

Avokado olgunluğunu rengi ve dokusu ile belli eden bir meyvedir. Olgun bir avokadoya parmağınızla baskı uygularsanız çöker. Olgunlaşmış avokado kahverengiye dönmeye başlar, tazeliğini ve lezzetini kaybetmeden tüketilmelidir. Çok fazla olgunlaşmış ise avokadonun rengi siyaha dönmeye başlar ve artık lezzetini kaybetmiştir.

Henüz olgunlaşmamış avokado açık yeşil bir renge sahiptir ve oldukça serttir. Avokado satın alırken hepsini olgun almak yerine birkaç tanesini olgunlaşmamış alarak, evde uygun koşullarda muhafaza ederek taze tüketim sürecini uzatabilirsiniz.

Avokadonun hızlı olgunlaşmasını ve yumuşamasını istemiyorsanız birbirlerine değmeyecek şekilde koymanız gerekir. Birbirlerine değen avokadolar çok daha kısa sürede olgunlaşır ve yumuşamaya başlar. Birbirlerinden ayrı tutmak için temiz kağıt ya da peçete koyarak ayırabilirsiniz.

avokado-nasil-saklanir

Avokado Nasıl Olgunlaştırılır?

Avokado satın almak istiyorsanız ama bir türlü olgunlaşmış avokado bulamıyorsanız evde kendiniz olgunlaştırabilirsiniz. Avokadoyu kese kâğıdına koyun, içine muz ya da elma atarak oda sıcaklığında muhafaza edin. Avokadonuz 2 gün içinde olgunlaşarak yenilebilir hale gelecektir.

Kesilmiş ve Bütün Avokado Nasıl Saklanır?

Sağlıklı beslenmeye özen gösteren ve diyet listelerinde sıkça yer veren kişiler tarafından tercih edilen avokadonun saklama koşulları şu şekilde sıralanabilir;

1-Bütün Avokado Nasıl Saklanır?

Bütün avokadoyu saklamak oldukça kolaydır. Olgunlaşmamış bir avokadonuz varsa henüz tüketmeyi düşünmüyorsanız buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Olgunlaştırmak içinse oda sıcaklığında diğer meyvelerle birlikte 2 gün içinde olgunlaşmasını sağlayabilirsiniz.

2- Kesilmiş Avokado Nasıl Saklanır?

Püf noktalarını bilmiyorsanız kesilmiş avokadoyu saklamak size biraz zor gelebilir. Kesilen avokado hava ile temas ettiği anda hızlı bir şekilde kararmaya ve bozulmaya başlayacaktır. Avokadonun yarısını yediniz ve çekirdek olan diğer yarısını ise başka bir gün için saklamak istiyorsunuz. Saklayacağınız kısmına limon sürüp streç film ile kaplayın, buzdolabında bu şekilde 1 gün daha bekletebilirsiniz.

Kesilmiş avokadoyu saklamak için bir diğer yöntem ise; avokadonun çekirdekli olan yarısı küçük bir saklama kabının içine koyulur, üzerine su doldurulur ve çekirdekli kısmı aşağıya bakacak şekilde suyun içine bırakılır. Bu yöntemle 1-2 gün boyunca kararmadan kalacaktır.

avokado-nasil-saklanir

Avokado Dondurulur mu?

Dondurucuda avokado nasıl saklanır? sorusu birçok kişinin merak ettiği bir sorudur. Avokado uygun şartlar sağlandığı sürece dondurucuda da saklanabilir. Olgunlaşmış avokadolarınızın çekirdeğini çıkarın ve kabuk kısmından ayırın. Üzerine 1 yemek kaşığı kadar limon suyunu dökün ve ardından robottan geçirin. Püre haline gelen avokadolarınızı buzdolabı poşetine koyup havasını alın. Bu şekilde avokadonuz dondurucuda 3 ay boyunca dondurulmuş gıda olarak tazeliğini koruyacaktır.

Donmuş halde olan avokadonuzu tüketmek istiyorsanız dondurucudan çıkartıp buzdolabına koyun. 3-4 saat sonra yumuşamaya başlayan avokadonuzu istediğiniz şekilde kullanarak tüketebilirsiniz.

İlginizi çekecek diğer yazı: Doğru Beslenme Nasıl Olur? 10 Sağlıklı Beslenme Önerisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder