Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları

Yeşil Çayın Sağlığa Faydaları

Yeşil Çay ve Zayıflama

Yeşil çay tek başına zayıflatmaz ancak düzenli bir diyet ve spor sonucu yeşil çay yardımıyla zayıflayabilirsiniz. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırır, açlık hissini bastırır ve güçlü antioksidan etkisi sayesinde yağ yakımını kolaylaştırır. Bu özelliklerinden dolayı yeşil çayın zayıflattığı biliniyor. Tabii daha önceden söylediğimiz gibi düzenli bir diyet ve spor sonucu zayıflayabilirsiniz. Ayrıca yeşil çay bel bölgesinde oluşan yağlanmaları engelleyerek kalp krizi riskini azaltıyor. Kısacası düzenli bir egzersiz ve diyet sonucu yeşil çay ile rahatlıkla zayıflayabilirsiniz.

Yeşil Çay ve Hipertansiyon

Hipertansiyonun ana sebepleri arasında yer alan ve böbrekler tarafından salgılanan anjiyotensin dönüştürücü enzimin etkileri yeşil çay sayesinde hafifletilebiliyor. Ayrıca kan basıncı normal seviyelerde seyrettiğinden dolayı kalp krizi ve inme riskini azaltmak mümkün.

Yeşil Çay ve Kolesterol

Damar tıkanıklığına sebep olan LDL kolestrolün birikmesini engellemeye yardımcı olan yeşil çay aynı zamanda tromboz olarak bilinen kan pıhtılaşması sebebiyle görülen damar tıkanıklığı riskini de azaltmaya yardımcı oluyor.

Yeşil Çay ve Kanser

İnsanlar üzerinde yapılan bir takım araştırmalar sonucu günde ortalama 2 bardak yeşil çay içenlerin kansere yakalanma riski düşüyor fakat çalışmalar kesin bir sonuç vermiş değil. Halen araştırmalar devam ediyor. Kanser hususunda yapılan ilk çalışma göğüs kanseri olan 500 Japon kadın üzerinde yapılmış. Ameliyat sonrası yeşil çay tüketimini arttıranlarda kanserin nükse etme olasılığının düştüğü saptanmış.

Günde 2 bardak yeşil çay tüketiminin akciğer kanserine yakalanma riskini azalttığı saptanmış. Yapılan bir takım çalışmalar sonucu azalma oranı %18 olarak saptanmış. Ve son olarak Çinde yapılan bir takım araştırmalar sonucu yeşil çay tüketiminin mide kanseri, pankreas kanseri, prostat kanseri, yemek borusu kanseri ve kolorektal kanserine yakalanma riskini azalttığı saptanmıştır.

Yeşil Çay ve Diş Sağlığı

Diş yüzeyinde biriken bir takım bakteriler ve plaklar diş çürümesine sebep olur. Düzenli olarak yeşil çay tüketildiğinde diş çürümesinde azalma saptanmış. Daha doğrusu yapılan araştırmalar sonucu bu sonucu varılmış ve bilimsel dergilerde yeşil çayın diş sağlığına iyi geldiği, diş çürüklerini önlediği yazılmıştır. Yeşil çay diş eti hastalıklarıyla mücadele edip bakteri birikimini engellemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder