İPUÇLARIM

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ayak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Vücudumuzun belki de en hor kullandığımız organı ayaklarımızdır. Gün boyu yaptığımız her işte onları kullanırız. Yaptığımız aktivitelere ve günümüzün yoğunluğuna ayaklarımız gün sonunda ağrı ile karşılık verir.

Ayak ağrısının sebepleri:

  • Uzun süre ayakta durmak.
  • Uzun süre oturmak veya yürümek.
  • Eklem bağlarının zorlanması.
  • Fazla kilolar.
  • Ayağın anatomik yapısında bozukluk(düz tabanlılık vs.).
  • Tırnak batması.
  • Ayakta çıkan nasırlar.
  • Topuk çatlakları.

Uzun süre ayakta durmaktan, yürümekten; kısacası yorgunluktan oluşan ağrı ve şişkinlikleri birkaç yöntemle giderebilirsiniz.  Şişkinlikler için en çok önerilen yöntemlerden biri ayağınızı tuzlu su içinde dinlendirmektir. Bir kova suya birkaç bardak tuz atıp ayağınızı 10 dakika dinlendirmeniz ödemin dağılması için yeterli olacaktır. Yine ayaklarınızı yüksek bir zemine dayayıp bir süre dinlendirmek de ayaklardaki şişkinliğin giderilmesine yarar.

Bunların dışında ayaklara şok tedavisi yapmak da özellikle yorgunluktan oluşan ağrılara iyi gelmektedir. İki kovaya birinin içine sıcak veya ılık, diğerinin içine soğuk su doldurun. Ayaklarınızı önce sıcak, sonra soğuk suda bir süre bekletin. Bunu yaklaşık 7-8 dakika kadar tekrarlamanız yeterli olacaktır. Eğer hala ayaklarınızın ağrısı geçmediyse bir krem eşliğinde ayaklarınıza masaj yapmanız onları rahatlatacaktır.

Özellikle ayağınızda anatomik bir bozukluk varsa ortopedik ayakkabılar kullanmanız ayak sağlığınız açısından çok önemli. Ortopedik ayakkabılar ayağınızın rahatlığı için özel olarak tasarlanmış olup ağrıyı en aza indirirler.

Ayaklardaki ağrıların bir başka nedeni de ayaktaki yaralar. Özellikle ayak parmak ağrısı nedenlerinden biriside,trınak batmasıdır. Tırnak batması ve nasırdan şikayetçiyseniz kendi müdahaleniz şikayetinizi sadece daha da arttıracaktır. Bu şikayetlerinizi çözmek için bir uzmana başvurmanız ayak sağlığınız açısından daha faydalı olur.

Son olarak topuk çatlakları da ayağınızda fazla derecede ağrıya neden olabilir. Topuk çatlaklarının sebebi genelde aşırı kilolar ve ciltte kuruluktur. Şu anda piyasada çok etkili ve güzel topuk çatlağı kremleri var, onları kullanmanız çatlakların giderilmesine ve ağrının azalmasına yol açar. Ayrıca çatlaklar kuru ciltlerden de kaynaklanabileceği için ayaklarınıza düzenli olarak bir nemlendirici kremle masaj yapmanız da bu riski azaltacaktır. Unutmayın ki düzenli bir bakım yorgunluktan kaynaklanan ağrılarınızı büyük ölçüde giderir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.