İshal Etkisi Yapan Bitki Çayları

İshal Etkisi Yapan Bitki Çayları

Kabızlık sorunu yaşa bağlı olmayan her insanı her yaşta etkileyebilecek olan bir rahatsızlıktır. Başka bir değişle kabızlık rahatsızlığı hem yetişkinlerde hem yaşlılarda hem de küçük bebeklerde dahi görülebilen bir rahatsızlıktır. Kabızlık rahatsızlığına zamanında müdahale edilmez ise ileride çok daha farklı sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur.

Kabızlık rahatsızlığından kurtulmanın birçok farklı yöntemi bulunmaktadır. Fakat bu yöntemler arasında hem en iyisi hem de en zararsız olan yöntem, ishal etkisine sahip olan bitki çayları ile uygulanan tedavi yöntemdir.

İşte bu nedenle bu yazımda sizlerle ishal etkisi yapan bitki çaylarını yani kişinin bağırsaklarını rahatlatan ve çalıştıran bitkiler ile birlikte hazırlanan çay karışımı tariflerinden en çok bilinen ve kullanılan çay tariflerini paylaşacağız.

Keten Tohumu Çayı

Keten tohumu çayını hazırlamak için 20 gram kadar keten tohumu, 20 gram kadar dereotu tohumu ve de 80 gram kadar akdiken kabuğu bitkilerini tamamen ufalayın ve iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımdan 1 yemek kaşığı kadar malzemeyi bir demliğin içerisine koyup üzerine 200 mili gram kadar kaynar su ekleyin. Buhar ile birlikte en fazla 10 dakika kadar demledikten sonra süzün. Hazırladığınız bu çayı uyumadan 1 saat kadar önce ve hepsini için. Hazırladığınız bu çaya ekstra tatlandırıcı eklemenize gerek yok.

Anason Çayı
Anason çayını hazırlamak için bir yemek kaşığı dolusu anason bitkisi, akdiken kabuğu, rezene ve meyan kökünü iyice ufaladıktan sonra iyice karıştırın. Bu bitki karışımdan 1 yemek kaşığı dolusu alıp bir çaydanlığa koyun ve çaydanlığın üzerine 200 mili gram kadar kaynar su ekleyin. Karışımı en az yarım saat kadar demlenmeye bıraktıktan sonra süzün. Hazırladığınız anason çayını yemekten sonra sabah ve akşam bir bardak kadar için.

Civanperçemi Çayı
Civanperçemi çayı için 40 gram kadar su yoncası, 40 gram kadar civanperçemi otu, 20 gram kadar kimyon ile 120 gram kadar akdiken kabuğunu iyice ufalayın ve sonrasında iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımdan 20 gram kadar alın ve bir çaydanlığa koyduktan sonra, bir su bardağı kadar kaynar suyu üzerine dökün. Hazırladığınız çayı yarım saat kadar demlenmeye bırakın. Bu çayı uyumadan 1 saat önce ve sadece 1 bardak kadar için.

Akdiken Kabuğu Çayı
3 yemek kaşığı kadar akdiken kabuğu, 1 yemek kaşığı kadar civanperçemi, 2 yemek kaşığı kadar ısırgan otunu güzel bir şekilde ufaladıktan sonra iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımdan 1 tam yemek kaşığı alıp üzerine 2 su bardağı kadar kaynar su ilave edin ve 10 dakika süre ile kaynatın. Daha sonra karışımı süzün ve uyumadan 1 saat kadar önce 1 bardak kadar için.

Isırgan otu Çayı
Bu çay için 3 yemek kaşığı kadar akdiken kabuğu ile 1 yemek kaşığı kadar kokulu yonca ve 1 yemek kaşığı kadar ısırgan otunu iyice ufalayın ve hepsini karıştırın. Bu karışımdan 1 yemek kaşığı ölçüsünde alın ve üzerine bir su bardağı kadar kanar su ekleyip en az 20 dakika kadar demlenmeye bırakın. Çayı iyice süzüp uyumadan öne 100 gram kadarını için.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder