Halıdaki lekeleri çıkarmak için pratik bilgiler

Konun devamında halıdaki lekeler nasıl çıkarılır, çay dökülen halı nasıl temizlenir, halıdaki leke için ne yapılır, lekeli halılar için ne kullanılır vs tarzındaki sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Üzerlerine bir şeylerin dökülme riski yüksek olan halılar çabuk kirlenir ve leke tutarlar. Dökülen bir çay olsun veya kahve hızlıca o bölgeyi siliniz. Halılar genelde yünden yapıldıkları için üzerine dökülecek olan sıvıyı hızlıca emerler. Kısaca en etkili temizlik yöntemi lekeye o anda müdahale etmektir. Aşağıda anlatılan yöntemleri uygulayarak halıların leke olmasını engelleyebilirsiniz.

Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Halıda oluşan lekeye anında müdahale önemlidir. Leke olan bölgenin üzerine cam silme ilacı ile silebilirsiniz. Alternatif olarakta traş kremi, diş macunu veya maden suyu da kullanabilirsiniz. Leke olan kısıma ılık su dökün ve yukarıdaki verdiğimiz ürünlerden birini ekleyerek güzelce silin.

Başka bir yöntem ise; tavsiye ettiğimiz yöntem birinci yöntemdir. O şekilde lekeyi çıkaramadıysanız bu yöntemi uygulayınız lütfen. Halıyı silmek için yaklaşık iki kilo civarında ılık bir su hazırlayın. İçerisine iki çorba kaşık kadar sıvı deterjan ve dört kaşık kadarda beyaz sirke ekleyip suyu karıştırın. Leke olan kısımı bu karışımla ıslatıp çok basmadan siliniz. Temiz su ile ıslatılmış başka bir bez yardımı ile halıyı durulayın.
Hali çamur lekesi olduysa BURDAKI yöntemi uygulayabilirsiniz.

59 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.