Ütü Temizleme Ütünün Altı Nasıl Temizlenir

 • 08 Eylül 2013
 • 23.732 kez görüntülendi.
Ütü Temizleme Ütünün Altı Nasıl Temizlenir

Ütü Temizleme Ütünün Altı Nasıl Temizlenir Ütün temizleme işlemi nasıl yapılır. Bu yazımızda size kolay ve pratik ütü temizleme işlemini anlatacağız hadi buyrun başlayalım.

Ütü tabanı kumaş yapısı ve kullandığımız sudan dolayı çabuk kirlenir. Ütü temizleme yöntemleri ile ütünün altındaki lekelerden kurtulabilirsiniz. Ütü tabanı nasıl temizlenir diye sorunlar için önce ütüyü korumak için yapmanız gerekenlerden bahsetmek isterim.

Ütüler çelik ya da demirden üretilmiş olsalar da aslında çok hassas ve daha önemlisi de su ile temas eden aletlerdendir. Bu yüzden de ütüler çok hızlı bir şekilde ütü altı veya içindeki rezistansları  kireçlenir. Kireçlenme durumunun önüne geçebilmek için birtakım önlemlerin de alınması şarttır.

Ütü temizliği: Önlemler

 1. Bu önlemlerin en başında ütülerinizde musluk suyu değil almış olduğunuz içme suyu ya da özel ütü suyu kullanmaktır. Bu ilk ama en önemli önlem aslında ütüleriniz için en önemli adımdır.
 2. Ütünüzün ömrünü uzatmak için diğer önemli bir husus da ütüleme işlemi ardına hemen ütünüzün içerisindeki suyu boşaltmaktır.
 3. Bir diğer önlem de ütü tabanlarına özel olarak yapılmış olan teflon altlıklarını kullanmaktır. Teflon taban sayesinde ütü temizleme sorunuz kalmaz.
 4. Bu özel altlıklar sadece ütülemiş olduğunuz kıyafetleri değil aynı zamanda da ütü tabanına gelecek olan tüm zararları büyük bir ölçüde önleyecektir.

Ütünün Altı Nasıl Temizlenir?

 • Ütü tabanındaki kumaş parçalarını temizlemek için ütü fişte değilken en yüksek ısıya ayarlayın. Lütfen dikkat ütü kapalı ve fişi prize takılı olmayacak. Isı ayar düğmesi ayarlandıktan sonra fişe takıp ütü çalışır vaziyete gelsin. İyice ısındığını düşündükten sonra gene prizden çekin. İyice ısınan ütü tabanını önceden katladığımız gazete kağıdının üzerine ütüyü bastırarak sürtün. Bu işlem ütü tabanını temizleyecektir.
 • Ütü altında kahverengi gibi lekeler oluştuysa, biraz sirke ile tuzu karıştırıp temiz bir bezle ütün altını ovularak silebilirsiniz. Dikkat sadece beyaz sirke kullanın.
 • Kağıt havlu veya gazete kağıdı üzerine tuz dökün, ütüyü fişten çekin sıcakken tuzlu kağıdın üzerinde ütüyü gezdirin.
 • Başka bir yöntem ise: Bir bez parçasın üzerine balmumu sürün, ılık ütüyü bu bezin üzerinde gezdirin.

Ütünün Altı Nasıl Temizlenir | Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir | Ütü Altı Nasıl Temizlenir | Ütü Temizleme | Ütü Altı Temizleme | Ütü Tabanı

Yorumlarda ütüm bozuldu yazılarını çok görüyorum. Lütfen konuyu iyice okumadan işlem yapmayın.

 1. Sirke Yöntemi: Sirke ile ütü temizleme olur lakin sadece beyaz sirke lütfen dikkat ediniz.
 2. Tuz Yöntemi: Tuz kullanırken ince bir tabaka olması gerekiyor. Ütüyü tuza gömmeyin. Ütü priz deyken işlem yapmayın.

Ütünün bozulduğunu düşünen arkadaşlar. Öncelikle panik yapmayın. Bu yazıyı okumuş ve denemiş olan Durmuş beyin size bir tavsiyesi var.

Evet tuzu bende denedim ütünün elektriği kesildi ütüm bozuldu diye isyan edenler. Ütünüz bozulmadı. Ütü sıcakken elektrikten olsa gerek tuzu içine çekiyor. Buda sıcaklık ayar düğmesinin altında iletken iki metal arasına tuz parçacıkları sıkışıyor. Ayar düğmesiyle oynayın ütünüzü sert bir zemine vurunuz bu sayede araya giren tuzlar dökülecek. Ben ütünün içini açarak bizzat bunlara şahit oldum ve ütüm şu an sorunsuz çalışıyor.

Ütü temizleme: Kireçlenme

Ütü tabanında su püskürtmeye yarayan ütü delikleri de kireç tutar. Bu gibi durumlarda ütünün performansı neredeyse çok aza iner ve bu soruna hemen önlem almak gerekir. Bunun için temiz bir kulak temizleyicisinden faydalanabilirsiniz. Bu temiz kulak temizleyicisini sirkeye ya da sirke ruhuna iyice batırın ve ütünün deliklerini iyice temizleyin. Beyaz sirke kullanmanız gerekiyor.

Bazen ütü içi kısmı değil ütü tabanı da kireç tutar. Bu sorunu gidermek için hem ütü tabanını çizmeyecek hem de temiz ve yumuşak bir bez ile biraz da saf sirke yani beyaz sirke yardımı ile ütü tabanınızı bastırarak silin. Beyaz sirke dışında kullanacağınız ürün ütünüzün bozulmasına sebep olur.

Yukarıdaki yöntemden istediğiniz sonucu alamadıysanız o zaman sirkenin içerisine biraz da evde her an elinizin altında bulunan karbonattan biraz ekleyebilirsiniz.

Eğer isterseniz sirke değil de sirke ruhu ile ütü temizliği işlemini uygulayabilirsiniz. Bu işlemi uygulamak için temiz bir pamuğu sirke ruhuna iyice emdirin. Daha sonra önceden ılıtmış olduğunuz ütünüzün tabanını bu pamuk yardımı ile iyice silin.

Ütünün kireci nasıl temizlenir

Limon tuzunu ile ütüyü temizlemek: Çaydanlığın içine limon tozu ve su ekleyip kaynatın. Su kaynarken çaydanlıktaki kireçleri de temizleyecektir. Kaynamış suyu atmak yerine ütün içine doldurun. Veya limon tozunu eritip ütünün su haznesine koyup ütüyü çalıştırınız. Bir kaç dakika boyunca buhar püskürtün deliklerin açıldığını buharın şiddetinden anlayacaksınız. Ütü soğuduktan sonra içindeki suyu boşaltıp çalkalayıp temizleyiniz.

Beyaz sirke ile ütüyü temizlemek: Ütünün su koyma haznesine eşit miktarda su ve beyaz sirke ekleyiniz. Ütü iyice ısındıktan sonra bir kaç dakika buhar tutunuz. Sonrasında fişten çıkarıp bir saat kadar soğumasını bekleyin. İçindeki tüm suyu boşaltıp temiz su ile çalkalayınız. Bu şekilde ütüdeki kireçleri temizlemiş olacaksınız. Ütüyü yeniden kullanmak istediğinizde eski kumaş üzerinde deneme yapmadan giysilerinizi lütfen ÜTÜLEMEYINIZ.

ÖNEMLİ: Arkadaşlar yorumlarınıza bakıyorum da bir çoğunuz, ütünüzün leke yaptığından bahsediyor.Arkadaşlar lütfen konuyu iyi okuyun elma sirkesi ütünüzü bozar beyaz sirke kullanacaksınız dikkatli okuyunuz.

Buyrun Ütü kireci nasıl temizlenir videosunu izleyebilirsiniz

Ütü Temizliği: Ütü suyu haznesi

Bazı durumlarda ütü su haznesi de kireç tutabilir. Bu sorunu halletmek için en iyi yöntem ütü haznesine su doldurmak ve yine ütü haznesinin içerisine birkaç damla kadar saf sirke damlatmaktır. Daha sonra ütünüzü en üst ısıya alıp ısıtın ve normal bir şekilde ütüden buhar çıkışına izin verin. Bu işlemin tamamen işe yaraması için birkaç defa tekrarlamanız şarttır. Birkaç defa işlemi arka arkaya tekrarladıktan sonra ütünün içerisinde kalan suyu tamamen boşaltın. Daha sonra beklemeden hemen aynı işlemi temiz su ile birkaç defa tekrar edin. Bundan sonra ütünüzü normal olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eğer isterseniz etkili olan bir başka yöntem ile de ütünüzün su haznesini temizleyebilirsiniz.

Bunun için aynı ölçüde sirke ruhu ve mutlaka temiz olan suyu karıştırın ve bu sulu karışımı ütünün su haznesine dökün. Daha sonra ütünüzü iyice ısıtın. İyice ısıtmış olduğunuz ütüyü vakit kaybetmeden temiz ve pamuklu türden olan bir beze sürün.

En fazla birkaç dakika içerisinde ütünüzden siyah renge benzeyen kirler pamuklu bez yüzeyin üzerine çıkmaya başlar.

Bu işlemi uygularken bazı hususlara dikkat etmenizde fayda vardır. Örneğin bu işlemi uygularken odanızın hem kapısını hem de penceresini açıp odanın içerisine temiz hava girişini sağlayın. Ayrıca bu işlemi uygularken kesinlikle yoğun bir şekilde havayı içinize çekmeyin.

İşlemi tamamladıktan sonra ütünüzün su haznesini en az birkaç kere temiz suyla iyice temizlemeyi unutmayın.

Ütü temizleme: Pas lekesi

Ütü tabanı su buharı yüzünden paslanabilir. Pas tutan ütü tabanı silmek için mum sürülmüş bir bez ile silin. Ütü sıcakken altına mum sürülen bezi koyun ve sert basarak silin. Ütüde ki pas bu bezin üzerine yapışacak ve ütü tabanı temizlenecektir. Üzerinde kalan mum parçalarını temizlemek için ütün soğumasını bekleyin ve tuz ile ovularak çıkabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 47 YORUM
 1. Yandan yemıs dedi ki:

  Ben de limon tuzunu denedim tost makinam bozuldu 🙁

  1. Emre dedi ki:

   Arkadaşlar sizin yontemlerinizi denedim. Daha önce de denemistim. Ütü bozulmamisti. Ütü tabanının paslanmaz veya seramik olmasına göre değişir temizlik. Ama ikisi için de tex marka ovma tozu var iki lira onu kullanarak suyla ıslatıp bir bezle sildim. Ütü hafif sicakken. Ütü tabanına yapışan plastiğe benzer yapışkan siyah bir tabaka vardı.
   Tuz ve sirke kullanmaya gerek yok. Zaten ben denedim ve boşuna ütunun deliklerini tikiyor. Bildiğiniz taş oluyor tuz.
   Biraz uzun sürüyor temizlemek yaklaşık 15, 20 dk kadar. Ama kesin ve zararsız çözüm.

 2. Pnr dedi ki:

  Bende demedim ütüm bozuldu sandım ama sert bi yere bı kaç defa yandan vurdum ve ütüm yeniden çalıştı teşekkrüler

 3. Saliha dedi ki:

  Ben bukadar yorumu okudugum halde yine de denedim aynen utum bozuldu.sadece 1 cay kasigi tuz serptigim halde 30 sn.icinde elektrik kesildi .lutfen denemeyin.ipuclarim admininide siddetle kiniyorum.tamircilerden komisyon aliyor olmalisiniz .Allah da sizden cikartir insanlara yanlis yonlendirdiginz icin

  1. Yonetici dedi ki:

   Saliha yorumları okuduğunuza göre %70 kişide sorun olmadığınıda görmüşsünüzdür. Bu yöntemi yıllardır kendim deniyorum hiç bir sorun yaşamadım.
   tuzu nereye koydunuz yanlış yaptığınız bir şey olabilir.
   Birde bu yorumu okuyun ütünüz yeniden çalışır duruma geçer. Bu yorumu okuyunuz lütfen.

 4. naz dedi ki:

  utum bozuldu yaaaaa ben ne yapcam simdi

  1. Yonetici dedi ki:

   Yanlış sirke kullandınız değil mi? hangi yöntemi uyguladınız

 5. Civardagezer ali dedi ki:

  Henüz yöntemleri denemiş değilim. Ama üzüm patladı diyenlere tuz patlamış olmasın diye sormak istiyorum. Eskiler nazar çıkarmak için tuz patlatırlardı ufak tavalarla içinde. Ütü sıcaklığını biraz düşürüp yapılmalı tuzlu uygulama.

  Sirke ile ilgili; daha ne yazılmalı anlamış değilim. Temiz bir bezle silin diyor site, önce okuyun, sonra uygulayın. Bu kadar ezberci olmayın.

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Evet ne yazık ki okumadan işleme başlıyorlar.

 6. Sedef dedi ki:

  Bende bu sabah bir deneme yaptım tuzla gazeteye tuz döktüm ince tabaka buharıda kapadım leker cıktı ama güzelım tefal ütüm bozuldu keske bu yorumları okuyup yapsaydım çok üzgünüm ????

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Sedef hanım inaninki bu yöntemi bende denedim ve hiç bir sorun çıkmadı. Yorumları okuyunca yarısı ütüsünün bozulduğunu ve diğer yarısı sorunsuz temizlik yapmışlar. O yüzden başınıza gelene üzüldüm geçmiş olsun.

 7. Remziye dedi ki:

  Merhaba suan tuz ve gazete onerinizi denedim olumlu sonuc aldim utumude yaptim hicbir sorun yasamadim Tesekkurler

 8. Remziye dedi ki:

  Merhaba tuz ve gazete onerinizi suan denedim mukemmel bir sonuc aldim ustelik hemen utude yaptim hicbir sorunla karsilasmadim tesekkurler

 9. Esra dedi ki:

  Denedim ve sorun yaşamadım.teşekkr ediyorm. Tuz üstünde gezdirdim ve lekeler çıktı. TuZlar deliklere giriyor biraZ sert zemine vurarak onlarıda çıkarttım.

 10. durmus dedi ki:

  evet tuzu bende denedim utunun elektirigi kesildi utum bozuldu diye isyan edenler utunuz bozulmadi utu sicakken elektikten olsa gerek tuzu icine cekiyor buda sicaklik ayar dugmesinin altinda iletken iki metal arasina tuz parcaciklari sikismasi sonucu utunuz calismiyor ayar dugmesiyle oynayin utunuzu sert bi r zemine vurunuz bu sayede araya giren tuzlar dokulecek ben utunun icini acarak bizzat bunlara sahit oldum ve utum su an sorunsuz calisiyor

 11. Sizene dedi ki:

  İpuçları denen adam kendini birşey sanma aynen dediğimiz gibi yaptık hiçbir şey olmadı patlamadığına şükrediyorum

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Kendimi neden bir şey sanayım sizin gibi insanları anlamakta zorlanıyorum. Deneyenlerin yarısı buna bende dahil sorunsuz temizledik. lütfen yorumları okuyun. Ayriyeten de buradaki bilgiler için biz sizden bir şey mi talep ediyoruz ki bizi rencide edecek yorum yazıyorsunuz.

   1. ebruli dedi ki:

    neden böyle cahillere cevap veriyorsunuz bence vermeyin bile daha iyisini yapabiliyorlarsa kendileri yapsın onlarınkini okuyalım bilgilendirme için teşekkürler 🙂

 12. Hakan eren dedi ki:

  Ulan patlıyor işte ütü bu kadar adaminki patlamış ben keşke yorumlara baksaydim ütü suz kaldım

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Hakan bey bu yöntemleri kendim denedim sorunsuz çalışmaktadır. Lakin yorum yazan bir çok arkadaşımızın madur olduklarını ütülerinin bozulduklarını ifade ediyorlar. Bir okadar kişide sorunsuz temizlediğini ifade ediyorlar. Sanırım ütüsü bozulan kişiler ölçüleri çok abartıyorlar.
   Ben sirkeyi ütünün içine doldurun diye yazmadım. Dekim ki bir bezi sirkeyle ıslatıp ütünün altını silin. Sanırım bir çok kişi su yerine sirkeyi ütünün içine koyuyorlar. Bu nedenle ütüler bozuldu yazıyorlar.

   Kısacası sirkeyi ütünün içine koymayacaksınız bez ile ütünün altı silinecek.

   1. Funda dedi ki:

    Tuz gerçekten işe yaradı bnmde ütüm tefal buharlı ütü.bozulmadı lekeyı çıkardı ve sırkelı su da tabanı parlattı.ütüyü ısıtın ve prızden çıkartın ve ben yemeklık tuz ıle yaptım oldu :))) .tesekkurler

 13. emel dedi ki:

  Ben biraz önce tuzlu sirke yaptım ve utumun altını ovdum lekeler çok güzel çıktı teşekkür ederim. Ütüm bozulur mu onu bilemiyorum ama sanmıyorum yani tabaninin silinmesiyle işlevinin ne ilgisi var ki…

 14. saliha acar alboğa dedi ki:

  Sakin tuzla temizlemeyi denemeyin az önce denedim ütüm bozuldu bu fikirler kimden cikiyo anlamiyorum dahada yapmam

 15. saliha acar alboğa dedi ki:

  Tuzla temizlemeyi sakin ama sakin denemeyin az önce denedim ütümü bozdum.

 16. Öğrenci dedi ki:

  Ben de tuzla temizleme işlemini yaparken ütümü bozdum. Ben yandım başkalari yanmasin. Riske atmaya gerek yok diye düşünüyorum 🙁

 17. Canan dedi ki:

  ütüsü bozulan arkadaşlar … eminmisiniz ütülerinizin daha önceden bozulmadigina… tuzami gömdünüz yoksa sirkeyemi yatirdiniz… çok saçma

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Canan hanım çok haklısınız, bazı misafirlerimiz isyan ediyor ama nasıl bozuyorlar anlamış değilim.

 18. büşra dedi ki:

  Bizde limon tuzunu suyla kaynattık ürünün alt tabanında sarı sarı lekeler kkaldı sakin denemeyin

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Büşra hanım bizim konuda limon suyunu kullanın yazmıyor ki. Cevabınız bizim konuya mıydı yoksa sizin düştüğünüz hataya düşmelerini istediğiniz için mi yazdınız acaba?

 19. Jstex dedi ki:

  Arkadaslar utuyu tuzun uzerinde gezdirdiginiz zaman utunun gozeneklerine tuz doluyor ve dolayisiyla buhar disari cikamiyor patlamasina sebep oluyor denemeyin sakin en mantiklisi sirkeli suyla bastirarak silmek

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Yorumları okursanız bir çok kişi bende dahim tuzu deneyip sorunsuz temizlik sağlamıştır.
   Size ütüyü tuza gömün demiyoruz ince bir tabakanın üzerinde gezdirin.Ütüyü patlatacak kadar baskı yaparsanız patlar ütünüz.

 20. nurhan dedi ki:

  Sakın denemeyin benim ütüm bozuldu çok saçma ütüm elden gitti

 21. helin dedi ki:

  mum sürdük altına ve tuzun üzerinde gezdirince çıktı

 22. helin dedi ki:

  mum sürdük ve tuz üzerinde gezdirince çıktı

 23. Gökhan dedi ki:

  Valla çok teşekkürler ütümüze, ütü masasının kumaşı yapışmıştı selpağın üstüne tuz döktüm ve gezdirdim tertemiz oldu.

 24. Suzan dedi ki:

  Arkadasa katılmıyorum resım ekleyebılseydım keske , altı sıyah olmustu gazete kagıdına tuzu dokup bıraz bastırarak ustunde gezdırdım altı pırıl pırıl oldu yanlıs yaptıgınız bıse ıcın kımseyı suclamayın lutfen

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Suzan hanım güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Ne yazıkki internet ortamında sizler için ücretsi bilgi bulun diye site kuruyoruz. Bazı arkadaşların yorumları bizi bu işten soğutuyor. Ama sizler gibi kişiler var oldukça kendini bilmez kişilerin yorumları bizi dahada güçlendiriyor.

 25. ayşe dedi ki:

  Ütüm bozuldu sakin denemeyin ;(;(

  1. ipuclarim dedi ki:

   Ütünün altını çok kez mum ile sildim bozulmadı benimki

 26. Ali dedi ki:

  İyi

 27. Lovees dedi ki:

  yalaaan bunlar kandırmaca denedik ölümden döndük ütü sıcakken tuz üzerinde gezdirmek mantıksızdı ama yinede deneyelim dedik ütü patladı böyle kandırarak ölüm riskide sokuyorsunuz insanların hayatına..

  1. ipuclarim dedi ki:

   Ütü nasıl patlar? Bence yanlış yaptığınız bir şey vardır.Siz sanırım yanlış anladınız ve ütüyü gezdirmek yerine buhara bastınız.
   Konuyu iyice okumadan anlamadan yaptığınız hatalar için bizi suçlamayın.
   Bu yöntem kendim tarafından denenmiş tehlikesiz bir yöntemdir.

 28. elektrik dedi ki:

  ütü tabanı kirlenmesi bazen ütünün kullanılamaz hale gelmesine neden olabiliyor. önlem için teflon tabanda kullanılabilir.

 29. Ömür İdil dedi ki:

  Sirke ve tuzu karıştırdım soğuk ütü tabanını ovdum deliklere gelmicek şekilde lekeler çıktı gibi ama ütüm bozuldu bence onu denemeyin

  1. tugce dedi ki:

   Bencede bende sicak utunun altinda tuzla utuledim temizlemesine temizliyo utuyu bozuyo

 30. evden eve nakliyat dedi ki:

  bizimde ütünün tabanına leke var o zaman temizleyebiliriz teşekkürler

 31. film izle dedi ki:

  benimde devamlı takıldığım bir noktaydı teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder