Ütü Temizleme: Ütünün Altı Nasıl Temizlenir

Ütü tabanı kumaş yapısı ve kullandığımız sudan dolayı çabuk kirlenir. Ütü temizleme yöntemleri ile ütünün altındaki lekelerden kurtulabilirsiniz. Ütü tabanı nasıl temizlenir diye sorunlar için önce ütüyü korumak için yapmanız gerekenlerden bahsetmek isterim.

Ütüler çelik ya da demirden üretilmiş olsalar da aslında çok hassas ve daha önemlisi de su ile temas eden aletlerdendir. Bu yüzden de ütüler çok hızlı bir şekilde ütü altı veya içindeki rezistansı kireçlenirler. Kireçlenme durumunun önüne geçebilmek için birtakım önlemlerin de alınması şarttır.

Ütü temizliği: Önlemler

  1. Bu önlemlerin en başında ütülerinizde musluk suyu değil almış olduğunuz içme suyu ya da özel ütü suyu kullanmaktır. Bu ilk ama en önemli önlem aslında ütüleriniz için en önemli adımdır.
  2. Ütünüzün ömrünü uzatmak için diğer önemli bir husus da ütüleme işlemi ardına hemen ütünüzün içerisindeki suyu boşaltmaktır.
  3. Bir diğer önlem de ütü tabanlarına özel olarak yapılmış olan teflon altlıklarını kullanmaktır. Teflon taban sayesinde ütü temizleme sorunuz kalmaz.
  4. Bu özel altlıklar sadece ütülemiş olduğunuz kıyafetleri değil aynı zamanda da ütü tabanına gelecek olan tüm zararları büyük bir ölçüde önleyecektir.

Ütünün Altı Nasıl Temizlenir?

  • Ütü tabanındaki kumaş parçalarını temizlemek için ütü fişte değilken en yüksek ısıya ayarlayın. Lütfen dikkat ütü kapalı ve fişi prize takılı olmayacak. Isı ayar düğmesi ayarlandıktan sonra fişe takıp ütü çalışır vaziyete gelsin. İyice ısındığını düşündükten sonra gene prizden çekin. İyice ısınan ütü tabanını önceden katladığımız gazete kağıdının üzerine ütüyü bastırarak sürtün. Bu işlem ütü tabanını temizleyecektir.
  • Ütü altında kahverengi gibi lekeler oluştuysa, biraz sirke ile tuzu karıştırıp temiz bir bezle ütün altını ovularak silebilirsiniz. Dikkat sadece beyaz sirke kullanın.
  • Kağıt havlu veya gazete kağıdı üzerine tuz dökün, ütüyü fişten çekin sıcakken tuzlu kağıdın üzerinde ütüyü gezdirin.
  • Başka bir yöntem ise: Bir bez parçasın üzerine balmumu sürün, ılık ütüyü bu bezin üzerinde gezdirin.

Ütünün Altı Nasıl Temizlenir | Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir | Ütü Altı Nasıl Temizlenir | Ütü Temizleme | Ütü Altı Temizleme | Ütü Tabanı

Yorumlarda ütüm bozuldu yazılarını çok görüyorum. Lütfen konuyu iyice okumadan işlem yapmayın.

  1. Sirke Yöntemi: Sirke ile ütü temizleme olur lakin sadece beyaz sirke lütfen dikkat ediniz.
  2. Tuz Yöntemi: Tuz kullanırken ince bir tabaka olması gerekiyor. Ütüyü tuza gömmeyin. Ütü priz deyken işlem yapmayın.

Ütünün bozulduğunu düşünen arkadaşlar. Öncelikle panik yapmayın. Bu yazıyı okumuş ve denemiş olan Durmuş beyin size bir tavsiyesi var.

Evet tuzu bende denedim ütünün elektriği kesildi ütüm bozuldu diye isyan edenler. Ütünüz bozulmadı. Ütü sıcakken elektrikten olsa gerek tuzu içine çekiyor. Buda sıcaklık ayar düğmesinin altında iletken iki metal arasına tuz parçacıkları sıkışıyor. Ayar düğmesiyle oynayın ütünüzü sert bir zemine vurunuz bu sayede araya giren tuzlar dökülecek. Ben ütünün içini açarak bizzat bunlara şahit oldum ve ütüm şu an sorunsuz çalışıyor.

Ütü temizleme: Kireçlenme

Ütü tabanında su püskürtmeye yarayan ütü delikleri de kireç tutar. Bu gibi durumlarda ütünün performansı neredeyse çok aza iner ve bu soruna hemen önlem almak gerekir. Bunun için temiz bir kulak temizleyicisinden faydalanabilirsiniz. Bu temiz kulak temizleyicisini sirkeye ya da sirke ruhuna iyice batırın ve ütünün deliklerini iyice temizleyin. Beyaz sirke kullanmanız gerekiyor.

Bazen ütü içi kısmı değil ütü tabanı da kireç tutar. Bu sorunu gidermek için hem ütü tabanını çizmeyecek hem de temiz ve yumuşak bir bez ile biraz da saf sirke yani beyaz sirke yardımı ile ütü tabanınızı bastırarak silin. Beyaz sirke dışında kullanacağınız ürün ütünüzün bozulmasına sebep olur.

Yukarıdaki yöntemden istediğiniz sonucu alamadıysanız o zaman sirkenin içerisine biraz da evde her an elinizin altında bulunan karbonattan biraz ekleyebilirsiniz.

Eğer isterseniz sirke değil de sirke ruhu ile ütü temizliği işlemini uygulayabilirsiniz. Bu işlemi uygulamak için temiz bir pamuğu sirke ruhuna iyice emdirin. Daha sonra önceden ılıtmış olduğunuz ütünüzün tabanını bu pamuk yardımı ile iyice silin.

Ütünün kireci nasıl temizlenir

Limon tuzunu ile ütüyü temizlemek: Çaydanlığın içine limon tozu ve su ekleyip kaynatın. Su kaynarken çaydanlıktaki kireçleri de temizleyecektir. Kaynamış suyu atmak yerine ütün içine doldurun. Veya limon tozunu eritip ütünün su haznesine koyup ütüyü çalıştırınız. Bir kaç dakika boyunca buhar püskürtün deliklerin açıldığını buharın şiddetinden anlayacaksınız. Ütü soğuduktan sonra içindeki suyu boşaltıp çalkalayıp temizleyiniz.

Beyaz sirke ile ütüyü temizlemek: Ütünün su koyma haznesine eşit miktarda su ve beyaz sirke ekleyiniz. Ütü iyice ısındıktan sonra bir kaç dakika buhar tutunuz. Sonrasında fişten çıkarıp bir saat kadar soğumasını bekleyin. İçindeki tüm suyu boşaltıp temiz su ile çalkalayınız. Bu şekilde ütüdeki kireçleri temizlemiş olacaksınız. Ütüyü yeniden kullanmak istediğinizde eski kumaş üzerinde deneme yapmadan giysilerinizi lütfen ÜTÜLEMEYINIZ.

ÖNEMLİ: Arkadaşlar yorumlarınıza bakıyorum da bir çoğunuz, ütünüzün leke yaptığından bahsediyor.Arkadaşlar lütfen konuyu iyi okuyun elma sirkesi ütünüzü bozar beyaz sirke kullanacaksınız dikkatli okuyunuz.

Ütü Temizliği: Ütü suyu haznesi

Bazı durumlarda ütü su haznesi de kireç tutabilir. Bu sorunu halletmek için en iyi yöntem ütü haznesine su doldurmak ve yine ütü haznesinin içerisine birkaç damla kadar saf sirke damlatmaktır. Daha sonra ütünüzü en üst ısıya alıp ısıtın ve normal bir şekilde ütüden buhar çıkışına izin verin. Bu işlemin tamamen işe yaraması için birkaç defa tekrarlamanız şarttır. Birkaç defa işlemi arka arkaya tekrarladıktan sonra ütünün içerisinde kalan suyu tamamen boşaltın. Daha sonra beklemeden hemen aynı işlemi temiz su ile birkaç defa tekrar edin. Bundan sonra ütünüzü normal olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Eğer isterseniz etkili olan bir başka yöntem ile de ütünüzün su haznesini temizleyebilirsiniz.

Bunun için aynı ölçüde sirke ruhu ve mutlaka temiz olan suyu karıştırın ve bu sulu karışımı ütünün su haznesine dökün. Daha sonra ütünüzü iyice ısıtın. İyice ısıtmış olduğunuz ütüyü vakit kaybetmeden temiz ve pamuklu türden olan bir beze sürün.

En fazla birkaç dakika içerisinde ütünüzden siyah renge benzeyen kirler pamuklu bez yüzeyin üzerine çıkmaya başlar.

Bu işlemi uygularken bazı hususlara dikkat etmenizde fayda vardır. Örneğin bu işlemi uygularken odanızın hem kapısını hem de penceresini açıp odanın içerisine temiz hava girişini sağlayın. Ayrıca bu işlemi uygularken kesinlikle yoğun bir şekilde havayı içinize çekmeyin.

İşlemi tamamladıktan sonra ütünüzün su haznesini en az birkaç kere temiz suyla iyice temizlemeyi unutmayın.

Ütü temizleme: Pas lekesi

Ütü tabanı su buharı yüzünden paslanabilir. Pas tutan ütü tabanı silmek için mum sürülmüş bir bez ile silin. Ütü sıcakken altına mum sürülen bezi koyun ve sert basarak silin. Ütüde ki pas bu bezin üzerine yapışacak ve ütü tabanı temizlenecektir. Üzerinde kalan mum parçalarını temizlemek için ütün soğumasını bekleyin ve tuz ile ovularak çıkabilirsiniz.

47 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.