İPUÇLARIM

Elbiseme dondurma döküldü, Dondurma lekesi nasıl temizlenir?

Elbiseme dondurma döküldü, Dondurma lekesi nasıl temizlenir?

Yaz aylarında serinlemek amaçlı en çok tüketilen tatlılar arasında dondurma gelmektedir. Sütün dondurulması ile elde edilen kalorisi düşük bir tatlıdır. Diyetisyenlerin bile tatlı önerileri dondurma olmaktadır. Hazmı kolay olduğu için yaz ayların vazgeçilmezleridir.
Giysilerimizin üzerine bazen eriyen dondurmalar dökülür. Seker içeriği çok olduğu için tozu ve kirin üzerine yapışmasına neden olur. Bu şekilde temizlenmesi zor lekeler oluşturabilir. Dondurma lekelerini temizlemenin basit yolları vardır.

Dondurma Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Lekenin kurumasına izin vermeden ılık su ve deterjanla yıkayın. Güzelce o bölgeyi durulayın ve kurumaya bırakın.
Yıkanmayan kumaş üzerine dökülmüş olan dondurmayı temizlemek için bir miktar “boraks’a” ihtiyacımız olacak. Bir cay kasığı kadar boraks’ı içi su dolu bir su bardağın içine koyun ve karıştırın. Bu karışım ile kurumuş olan lekeli kimsi silerek çıkarın. Daha sonra ilik su ile ıslatılmış bir bez yardımı ile iyice siliniz.
Bu yöntemleri denediniz ve azda olsa leke mi kaldı? O zaman eczaneden alacağınız “karbotetraklorür” veya ispirto ile siliniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Canlı Tv dedi ki:

  Süpermiş ya çok sağolun 🙂

 2. canlı tv izle dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok işime yaradı..

 3. canlı tv dedi ki:

  Evet dondurma lekesinin özellikle kuruyunca çıkartması zor oluyor.Ama ılık su ile çitileyip sonrada boraks kullanıldığında hakikaten leke adına birşey kalmıyor

 4. tv izle dedi ki:

  Şüphesiz ki en çok sorunlardan birisidir dondurmanın akması ve o zor lekeden kurtulmak,güzel paylaşım olmuş emeğiniz için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.