Tay Tüyü Koltuk Kumaşları Nasıl Temizlenir?

Sitemizin misafirlerinden Didem hanımın sorduğu soru; “Merhaba siyah tay tüyü koltuklarım var çok fazla toz tutuyor devamlı süpürmek zorundayım neyle temizlersem toz tutması azalır” için araştırma yaparken Annekkaz.com sitesindeki bu konuyla karşılaştım. Didem hanımın sorusuna ne yazık ki yanıt bulamadım.
Konuyu beğendiğim için sizlerle de paylaşmak istedim. Annekaz sitesinin emeklerine ihanet olmasın diye konu altında kaynak linkleri ve resimlerindeki reklamları silinmeden paylaşmayı uygun buldum.

Tay tüyü koltuklar nasıl temizlenir?

Evinize yeni bir koltuk ya da sandalye alacağınız zaman ilk baktığınız şey önce modeliyse sonra kumaşıdır. Leke tutmayan koltuk kumaşı her kadının hayali benim de öyle tabi. Evdeki çocuklar, sakar kocalar, gelip giden misafirler derken dünyanın parasını verip aldığınız koltuk takımı yüzüne bakılmaz hale gelirse modelinin hiç bir önemi kalmaz.

Son zamanların moda kelimesi leke tutmayan kumaşlar özellikle koltuk takımlarında bu soruyu soruyoruz bu kumaş leke tutar mı silinir mi?
Öncelikle sıradan kumaşlar ne yaparsanız yapın leke tutar, 20 yıllık evliyim üç koltuk takımı gördüm. İlk koltuk takımım klasik saten kumaş kaplı bir takımdı kesinlikle korkunçtu ve kesinlikle leke tutardı, sakın almayın. İkinci oturma grubum biraz daha akıllıca bir seçimle hafif kadifemsi bir kumaştı yeşil ve beyazdı ama evet kesinlikle leke tutuyordu. En son aldığım ise tay tüyü kaplı bir takım. Tay tüyü kumaş eğer kaliteli ise gerçekten leke tutmuyor.

Kaliteli tay tüyü kumaş nasıl anlaşılır?

Sık dokunuşlu kadifemsi bir yüzeye sahip aralarında kellikler boşluklar bulunmayan üzerine toz tüy toplamamış kumaşları tercih edin, kumaş yanıltabilir kullandıkça renk değişimleri ya da atmaları olabilir onun için koltuk kumaşı seçerken mutlaka ama mutlaka garantili ürün alın. Bazı firmalar 5 yıl garanti veriyor koltuk döşemelerinde garanti çok önemli eğer koltukta renk değişimi ya da bozulma vs olursa koltukları alıp ücretsiz olarak istediğiniz kumaşla yeniden kaplatıyorlar.

Tay tüyü kumaş nasıl temizlenir?

Tay tüyü kumaş temizliği kolaydır ne lekesi olursa olsun önce ılık suya batırılıp sıkılmış havlu ile silin ve kuru bir havluyla üzerinden tekrar geçin. Yağlı lekeler için sabunlu ya da bulaşık deterjanlı su ile temizleyebilirsiniz. Acil lekeler için ıslak mendille temizleyebilirsiniz. Tay tüyü kumaşta önemli olan lekeyi bekletmemektir.

Bu gördüğünüz benim tay tüyü kumaş kaplı koltuk takımının yan tarafı üzerindeki leke ise size göstermek için yaptığım çikolata lekesi.

Bu gördüğünüz benim tay tüyü kumaş kaplı koltuk takımının yan tarafı üzerindeki leke ise size göstermek için yaptığım çikolata lekesi.

temizlenmis-hali

Havlunun kuru tarafı ile de hafifçe ovalayıp Gördüğünüz gibi tertemiz bir hale getirdim.

Mutfak havlusunun bir köşesini ılık su ile ıslatıp bir iki damla bulaşık deterjanı damlattım hafifçe ovalayıp çikolatalı yeri ovuşturarak sildim.
tay tuyunden yapilmis koltuk takimi

Tay tüyü kumaş mı Enoa kumaş mı?

Enoa kumaş yeni bir koltuk kaplama kumaşı markası, 5 yıl garantili ve hafif derimsi bir görünüşü var ama kumaş İnegöl’de Avrupa’ya ithal edilen kumaşların çoğu enoa ile kaplanıyor. Yakında adını sık sık duyuracak bu kumaş biraz daha pahalı iddiası ise hiç bir şekilde leke tutmaması ve sadece su ile temizlenebilir olması.

Koltuk alacaklara tavsiyeler.

Koltuğunuzun modelini beğendikten sonra rengine karar verirken iyi düşünün bembeyaz bir koltuk takımı her zaman risklidir renk seçeneklerini krem renginden başlatın ve koyu renklere doğru gidin, odanız küçükse az ışık alıyorsa koyu renkler boğucu durabilir daha ferah mekanlar için açık renkler tercih edebilirsiniz. Leke tutmayan garantili kumaşları tercih edin.
Kaynak:Annekaz.com

8 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.