Tığ İle Bebek Şalı Nasıl İşlenir?

Hazırlayacağımız bu şal 18 aylıktan 2 yıla kadar kullanılabilecek bir şal modelidir. Bu şal için ince bir yün iplik ile 5,5 mili metrelik yün işleme tığına ihtiyacınız var.

Tığ İle Bebek Şalı İşleme

bebek sali 1Başlangıç olarak 51 tane zincir çekin. Daha sonra tığ tarafından aşağıya doğru beşinci zincire V işleme yapın. Yani beşinci zincire 1 tane çift kroşe işleyin 1 zincir çekin ve yeniden 1 tane çift kroşe işleyin.

bebek sali 2Bir zincir atlayın ve sonraki zincire 1 tane çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin ve yeniden 1 tane çift kroşe işleyin.

Tüm sırayı aynı şekilde V işleme yaparak tamamlayın. Yani zincire 1 tane çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin ve yeniden 1 tane çift kroşe işleyin sonraki zinciri atlayın ve yeniden sonraki zincire 1 tane çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin ve yeniden 1 tane çift kroşe işleyin.

Son zincire geldiğinizde sadece 1 tane çift kroşe işleyin ve 3 tane zincir çekip şalı diğer tarafa çevirin.

bebek sali 3Tığ işini diğer tarafa çevirdikten sonra V işlediğiniz boşluğa yeniden V işleyin. Yani beşinci zincire 1 tane çift kroşe işleyin 1 zincir çekin ve yeniden 1 tane çift kroşe işleyin.

Tüm sırayı aynı şekilde işleyin. Tüm sırayı tamamladıktan sonra dönüş ilmeğinin en üst zincirine bir tane çift kroşe işleyin.

bebek sali 4Sıra tamamlanınca 3 tane zincir çekip şalı diğer tarafa çevirin. Aynı şekilde bir sıra daha işleyin ve sıranın sonuna geldiğinizde dönüş ilmeğinin en üst zincirine bir tane çift kroşe işleyin.

bebek sali 5Üç tane zincir çekip şalı diğer tarafa çevirin. Bu sefer her bir v işlemenin ortasındaki boşluğa 2 tane çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin ve yeniden 2 tane çift kroşe işleyin.

Tüm sırayı aynı şekilde işleyin ve sıra sonuna geldiğinizde 3 zincir çektiğiniz bir önceki işlemenin en üst zincirine bir tane çift kroşe işleyin.

Aynı şekilde çift V işleme yaprak toplamda 3 sıra işleyin. Yani 3 sıra boyunca bir önceki v işlemenin ortasındaki boşluğa 2 tane çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin ve yeniden 2 tane çift kroşe işleyin.

bebek sali 6Üç sırayı da aynı şekilde tamamladıktan sonra 3 zincir çekip şalı diğer tarafa çevirin ve ilk v işlemenin yine ortasındaki boşluğa 3 tane kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin ve yeniden 3 tane çift kroşe işleyin. Tüm sırayı aynı şekilde işleyin.

bebek sali 7Aynı şekilde toplamda 5 sıra üçlü v işleme yapın. Şu ana kadar 3 sıra normal v işleme, 3 sıra ikili v işleme ve 5 sıra üçlü v işlemeyi tamamlamış olmanız lazım.

bebek sali 8Sıra tamamlanınca üç tane zincir çekip şalı diğer tarafa çevirin. Yine v boşluğuna bu sefer 5 tane çift kroşe işleyin ve 3 tane zincir çekin.

bebek sali 9İlk zincire tığı atın ve ip aşırtın.

bebek sali 10Daha sonra yine aynı boşluğa 4 tane daha çift kroşe işleyin. Aynı şekilde tüm sırayı işleyin. Sıra sonuna geldiğinizde 3 zincir çektiğiniz bir önceki işlemenin en üst zincirine bir tane çift kroşe işleyin.

bebek sali 11Sıra sonunda ipi kesmeden şalın yan tarafındaki, yaka kısmındaki ve diğer yan tarafındaki her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin.

bebek sali 12Şalın yan ve yaka kısmını da tek kroşe işleyerek düzelttikten sonra 2 tane şık düğmeyi şalın ön kısmına altlı üstlü dikin.

İngilizce Video İle AnlatımLeave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.