Petek Neden Isınmaz?

Petek Neden Isınmaz?

Petek neden ısınmaz? Soğuk havaların kendini hissettirmesi, petek problemlerini de beraberinde getiriyor.

Dokunduğunuzda peteğiniz soğuk mu? Peki, kombi açık olmasına rağmen petek neden ısınmaz?

Isınmanızı sağlayan petekler belli nedenlerden dolayı çalışamaz hale gelebilir. Evinizin her odasında bulunan peteklerin aktif olarak ısınmasını sağlamak için belli aralıklarla kontrol etmeniz gerekir.

 

petekler-neden-isinmaz

Petekler Neden Isınmaz

Kombi Yanmasına Rağmen Petek Neden Isınmaz?

İşte, soğuyan bu kış mevsiminde, peteklerinizin ısınma sorunu ile ilgili bilmeniz gerekenler…

 • Peteklerinizin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak için bakımını aksatmadan düzenli aralıklarla yapmanız gerekir. Çünkü petekler zaman içinde kir, pas ve tıkanıklık sorunlarına maruz kalır. Bu gibi durumlar, peteğin ısınma performansını ve çalışma düzenini de olumsuz yönde etkiler.
 • Kombinin derecesini yükseltmenize rağmen, gerekli ısınmayı sağlayamıyorsanız faturanız kabarık gelebilir. Nedeni, peteğinizde meydana gelen tıkanıklık olabilir. Peteğinizin tıkanıklık problemini çözmeli ve doğru kalorifer ayarını yapmanız gerekir.
 • Petek içinde hava ve kirli su birikmiş olabilir. Bu durumda, peteğinizin ısınmasına engel olacaktır.
 • Peteklerinize gelen ve peteğin ısınmasını sağlayan sıcak su hattının doğru şekilde kombiden peteğe ulaştığına emin olun.
 • Sıcak su borusuna gelen suyun yeterli ısıda olup olmadığını kontrol edin. Kombiniz gereken ısıyı sağlayamıyor olabilir.

petekler-neden-isinmaz

Son Petek Isınmıyor? Bir Petek Isınmıyor?

Petekleriniz çalışıyor ama son peteğe ısı gitmiyor mu? Evde bir peteğin çalışmaması ısınma sorunlarına mı yol açıyor? Peki, tek petek neden ısınmaz? İşte sorularınızın yanıtları ve bilmeniz gereken tüm detaylar…

Evinizde gerekli ısı ortamını sağlamak için kalorifer peteklerinizi düzenli aralıklarla temizletmeniz gerekir. Temizlenmesine ve havasının alınmasına rağmen petekleriniz çalışmıyorsa birkaç sebebi olabilir.

 • Peteklerinizin havası alındı ve hala ısınmıyorsa içinde hava kalmış olabilir.
 • Kombi pompası yetersiz olduğu için ısınmayı sağlamayabilir.
 • Peteklerinize giden tesisat boruları ters bağlanmış olabilir.
 • Peteğinizin iç kısmında ya da tesisatında tıkanıklık meydana gelmiş olabilir.

Bu gibi sorunlar ile karşı karşıya geldiğinizde mutlaka bir uzman desteği almanız gerekir. Çünkü, temizlenmesine rağmen peteklerinizde ısıtma sorunu başka problemlerden kaynaklanıyor olabilir.

petekler-neden-isinmaz

Peteklerin Havası Nasıl Alınır? Havası Alındığı Halde Isınmayan Petek İçin Çözüm Nedir?

Peteklerinizde dönem dönem ısınma sorunları yaşayabilirsiniz. Kombi 40 derecede petekler ısınmıyor? Kombi 45 derecede petekler ısınmıyor? Peki, petek neden ısınmaz? Isınma sorununu çözmek için peteklerin havası nasıl alınır? İşte, detaylar…

 • Peteklerin havasını alırken, kombinin çalışıyor konumda olduğuna emin olun. Bu işlem sırasında başka birisinin kombiye sürekli su takviye etmesi gerekir. Peteklerin üst kısmında bulunan hava alma pürjörünü düz tornavida yardımıyla çevirin. Sıcaklık ölçümü kontrolünü sağlayarak sıcak su gelene kadar borularda bulunan havayı boşaltın. Pürjörü açarken saatin ters yönünde açın ve tekrardan saat yönünde kapanmasını sağlayın.
 • Hava alma işlemini yaparken peteklerin vanalarının açık konumda olduğuna emin olun.
 • Hava alma işlemini yaparken tesisattaki su basıncındaki düşmeyi kontrol altında tutmaya özen gösterin. Kat kaloriferi, su basıncının 0,7 bar ile 1,5 bar arasında olduğuna emin olun.

İlginizi çekecek diğer yazı: Evde Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder