İPUÇLARIM

Parke Zemin Bakım Ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Parke Zemin Bakım Ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Parke zeminlerin uzun süre düzgün ve şık görünümlerini korumalarını istiyorsanız bu zeminleri sürekli olarak ıslatmamaya dikkat edin.

Çünkü ahşap zeminlere sürekli olarak dökülen su ya da sıvılar ahşabın kısa bir süre içinde kabarmasına ve eğrilmesine neden olur. Bu yüzden de bazı durumlarda döşeme yüzeylerini gerek yokken zımparalamak gerekebilir.

Parke zeminler istendiği zaman yapıştırılma işlemine ya da balmumuna tabi tutulabilirler.

Modern olan yapışkan çeşitleri ıslanmaya karşı oldukça dayanıklıdırlar ve ahşap zeminler üzerinde bulunan damarların şık görüntüsünü de korurlar. Bunun dışında sadece kuru vileda ile ahşabın tozunu almanız gerekeceği için ahşabın da ömrü uzamış olur. Bu tür ahşap zeminleri sadece gerçekten gerektiği zaman ıslak vileda ile silmeniz yeterli olacaktır.

Yapışkanlı ahşap zeminler zaman geçtikçe aşınsalar da ancak yıllar sonra ve eğer çok fazla kullanılırlar ise ve sadece gerçekten gerekli ise aşınan kısımları yerlerinde sökülüp yerine yenileri konulabilir.

Eğer ahşap zemine balmumu sürülmüş ise zemine yapışkan uygulamadan önce mutlaka kumlama da yapılmalıdır.

Balmumu cilası ahşap zeminlerde kullanılır ise mutlak suretle kuruması için yeterli zaman verilmelidir. Daha sonrasında cila makinesi ile ahşap zemin iyice parlatılmalıdır. Eğer bu işlemden sonra ahşap zemin çok sert ve aşırı parlak bir hal alır ise bu ahşap zeminin çok uzun bir süre boyunca dayanacağını gösterir.

Ahşap zeminlere gerekli olan bakımı uyguladıktan sonra artık sıra bakım sonrası korumaya gelecektir. Bu noktada bilmeniz gereken en önemli husus bu şık ahşap zemini suyun dışında sadece mobilya izleri mahvedebilir. Gereksiz su kullanımı yapmadığınız takdirde iş mobilyalardan ahşap zeminleri korumaya kalır. Bunun için de yapacağınız şey mobilyaların ayak kısımlarına lastik ya da plastik koruyular takmanızdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.