Tereyağı Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Tereyağı Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Tereyağı mutlaka özelliğini yitirmeksizin saklanmalıdır. Çünkü aksi halde tereyağı kendine has olan o güzel yapısını kaybeder. Fakat doğru bir biçimde saklanmış olan tereyağı bozulmadan ve sağlıklı bir şekilde saklanabilir.

Tereyağı Nasıl Muhafaza Edilir?

Uzun bir süre bekletmeksizin yani kısa süreler içerisinde kullanacağınız tereyağını saklamanın en iyi yollarından biri buzdolabıdır. Buzdolabına koyduğunuz tereyağını çok iyi bir şekilde paketleyin ve hava ile temas etmediğinden emin olun. Tereyağını satın alırken açık tereyağı yerine paketlenmiş olanları tercih etmeye çalışın.

Bunun yanı sıra eğer saklamak yerine kısa sürede tereyağını tüketecekseniz orta ya da küçük boy tereyağı almaya dikkat edin. Eğer paketleme yapmak istemiyorsanız tereyağını soğuk su dolu temiz bir kabın içerisine koyabilirsiniz.

Fakat buzdolabında tereyağı saklamak istiyorsanız tereyağının 8 ila 10 gün sonunda renk değiştirmeye başlayacağını ve o kendine has muhteşem tadını kaybedeceğini unutmayın.

tereyagi nasil saklanirTereyağını Dondurarak Saklamak
Tereyağını saklamanın en iyi yollarından biri dondurmaktır. Dondurucuya tereyağını almadan önce hava ile temasını kestiğinizden yani güzel bir şekilde paketlediğinizden emin olun. Eğer tereyağının kendine has kokusunu muhafaza ettiğinizden emin olmak istiyorsanız o zaman bir defa yerine 2 defa paketleme yapmayı ihmal etmemelisiniz. Derin dondurucuya almış olduğunuz tereyağı 2 ila 3 günlük kullanımlar için buzdolabı kısmına alınabilir.

Eğer isterseniz derin dondurucuya koymuş olduğunuz tereyağını 1 yıl süre ile sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz. Fakat bunun için tereyağının -18 derece de saklanması gereklidir.
Eğer tereyağını tamamen dondurmak için -18 dereceye ulaşamıyorsanız tereyağını tuz ile de saklayabilirsiniz. Bunun için tereyağını büyük parçalar halinde tuz ile birlikte karıştırın. Bu sayede tereyağının kokusu ve lezzeti değişse bile bakteri faaliyetleri oluşmayacağı için bozulma söz konusu olmayacaktır.

Tereyağını tuzladıktan sonra yani salamura ettikten sonra buzdolabında ve ağzı kapalı bir şekilde saklamanız gereklidir. Salamura ettiğiniz tereyağını 1 ay boyunca bu şekilde saklayabilirsiniz. Ancak yaklaşık olarak 1 ayın sonunda tereyağının tadı acılaşmaya başlayacaktır.

Salamura etmek istemiyor ve derin dondurucuya da koyamıyorsanız o zaman tereyağını eriterek saklayabilirsiniz. Bunun için tereyağını yavaş yavaş eritin ve tereyağı tortularını süzün. Daha sonra tereyağı sıvısını kalıplar halinde dondurun ve paketleme yapıp buzdolabına kaldırın. Bu şekilde hazırladığınız tereyağını 3 ila 4 ay boyunca sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder