İPUÇLARIM

Elbiseden Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Elbiseden Mum Lekesi Nasıl Çıkar?

Doğum günülerinde, kutlamalarda, veya aroma terapide kullanılan renkli ve kokulu mumlar; dekoratif objeler ve daha pek çok alanda kullandığımız mumlar çok hoş ve güzel kokularıyla göze ve diğer duyularımıza hitap ederken neden oldukları lekeler ise canımızı sıkmak için yeterli oluyor sanırım. Hele de en sevdiğimiz elbiselerdeki mum lekesi nasıl çıkar diye düşünmek tam bir kâbus olsa gerek. Ama hemen telaş etmeyin mum lekesi sanılanın aksine çıkması öyle diğer lekeler kadar zor değil. Tabi bilinçli bir şekilde lekeye müdahale edildiği takdirde.

Mum damlamış elbise temizleme:

Üzerine mum lekesi bulaşmış elbiseden mum lekesini elbiseye bulaştırmadan çıkarmanın en iyi yollarından birisi leke damlayan yere buz koyup biraz bekletmek olacaktır. Buz mumun katılaşmasına neden olacağı için bir bıçak veya ince uçlu spatula vb. bir aletle elbiseye zarar vermeden mumu elbiseden kazıyın. Mumum ne kadarını çıkarabilirseniz sonraki işlem için size o kadar kolaylık sağlayacaktır. İlk aşamayı başarıyla tamamladıktan sonra yapılacak işlem mum lekesi bulaşmış elbiseden lekeyi çıkarmak için elinize ütüyü almak ve altına ve üstüne birer kese kağıdı koyarak ütü (kumaş türüne göre sıcaklığı ayarlayın) ile mum lekesi bulaşmış elbiseyi ütülemek olacaktır. Bu işlem leke elbiseden tamamen çıkana kadar tekrar edilmelidir. Eğer hala leke kalıntısı kalmışsa son işlem olarak elbisenin rengini soldurmayacak leke çıkarıcı bir deterjan ile elbiseyi tersten yıkamak sorununuzu halletmeye yetecektir sanırım.

Ya da bir miktar su ve karbonatı karıştırmak elde edeceğiniz macunla mum lekesi bulaşmış elbisedeki yeri ovarak yıkayıp kurumaya bırakmak da çözüm olabilir veya lekenin üzerine karbonat dökün ve silin. Sildikten sonra yıkayın ve kurumaya bırakın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.