Sperm (Meni) Lekesi Nasıl Çıkar?

Fatih Beyin bize yöneltmiş olduğu soru: “Baza da oluşmuş sperm lekesini bir türlü çıkaramadım. O kadar site dolaştım bulamadım belki siz yardımcı olursunuz kolay gelsin.” 

Sperm, erkek bireylere ait üreme hücresine verilen genel addır. Spermler yoğun bir sıvının içinde bulunur ve bu sıvıya meni denir. Oldukça koyu bir sıvı olan meni ergenlik döneminden itibaren üretilmeye başlanır. Sperm bazı durumlarda kişiler kendinde olmadan mesela uyku halinde de gelebilir. Peki, bu durumda oluşacak koyu lekeyi nasıl temizlememiz gerekir buna bir göz atalım:

Sperm lekesini temizleme:

  • Sperm koyu bir sıvı eşliğinde dışarı çıktığı için ister istemez lekeye sebep olmaktadır. Eğer yatağa bu sıvı bulaşmışsa ve kurumadan durumu fark ettiyseniz önce kuru bir bez ardından nemli bir bez yardımıyla silmeniz gerekmektedir. Sonrasında hafif sabunlu bez ile o bölge yeniden silinmeli ve ardından nemli bir bezle tamamen silinmelidir.
  • Eğer leke kurumuşsa suya biraz sirke katıp bu karışımı o bölgeye uygulamamız fayda verir. Sperm lekesinden korkmaya gerek yoktur çünkü çoğunlukla temizce silindiğinde geçmektedir. Eğer sperm lekesi giysinize bulaştıysa giysiyi ılık deterjanlı su ile ovarak yıkayın bu sırada sperm bulaşan bölgeyi sertçe çitileyerek yıkamaya özen gösterin. Sonrasında üzerindeki deterjan tamamen gidene kadar suyla durulayın.
  • Elbiseniz kuruduğunda lekeden eser kalmadığını ve kokunun gittiğini göreceksiniz. Spermin yaydığı ağır kokuyu giderebilmek için yumuşatıcı içeren deterjanlı suyla yıkamak şarttır. Ayrıca narin olmayan kumaşlar ve yatak örtülerinde hafif çamaşır suyu ile su karışımı da etkili olmaktadır.

7 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.