İPUÇLARIM

Akrilik (su bazlı) boya kumaştan nasıl çıkarılır?

Akrilik (su bazlı) boya kumaştan nasıl çıkarılır?

Akrilik (su bazlı) boyalar son dönemde evlerde ya da genel boyama işlerinde sıklıkla kullanılmaya başlandı. Suda çözülen bu boyaların bir kısmı için son durak maalesef kıyafetlerimiz oluyor. Neyse ki çoğu durumda bu lekelerden kurtulmak için çareler mevcut.

KUMAŞLARDAKİ AKRİLİK BOYA LEKELERİ:

Kullanacağınız yöntem ne olursa olsun, en önemlisi hızlı davranma ve leke giysiye tam olarak oturmadan müdahale edebilmektir. Eğer kuruyup da kalınlaşan lekeler varsa bunları sert bir kıl fırçayla ya da bir bıçak yardımıyla kazıyalım. Boya henüz ıslaksa bir havlu kağıt ya da kullanılmayan bez ile fazlasını emdirelim.

  • Bir kaba bolca isopropil alkol (solvent) dökelim ve lekeli kısmı bastıralım.Boya yumuşayacaktır.
    Tırnağımızla ya da bir ince bir bıçak ile kumaşa zarar vermeden yumuşayan boyayı kazıyalım. Kopan boya parçalarını giysiden uzaklaştıralım.Çamaşır makinenizde bu tip kumaşlar için kullandığınız programı seçip normal deterjan ile yıkama yapalım.
    Umuyoruz ki alkol ve suyun etkisiyle leke tamamen çıkmış olacaktır.
  • Bir diğer yöntemse amonyak ve sirke karışımıdır. Boyalı kısmı su dolu bir kaba bastırın. Başka bir yerde 1 su bardağı amonyak, bir su bardağı sirke ve bir avuç dolusu tuzu karıştırın. Giysideki suyu sıkın. Renksiz bir kumaş ya da süngeri amonyaklı karışıma daldırın. Sonrasında lekeyi ovalayın. Leke tamamen çıkıncaya dek işleme devam edin. Sonrasında giysiyi durulayıp kurutun.

Umuyoruz giysileriniz asla boya lekesi olmaz ama olursa da yukarıdaki çözümlerle temizlemek çok kolay.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.