Yatak Çarşafından Perde Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Yatak Çarşafından Perde Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Acil bir perdeye mi ihtiyacınız var? Ya da odayı dekore ettiniz ama uyumlu bir perde almak neredeyse bir servete mi mal oluyor? Yeni bir perdeye ayıracak bir bütçeniz yok mu?
O zaman hiç üzülmeyin, bu çalışmamız perde ihtiyacınızı kökünden çözecek türde b ir çalışmadır.

Gerekli Malzemeler
Yeni bir perdeye sahip olmak için çarşaflar, makas, cetvel, ütü, ütü masası, sıcak uhu, kalın kurdele ve kumaş yapıştırma bandına ihtiyacınız var.

Eğer bant kullanmak istemiyorsanız iğne ve iplik kullanabilirsiniz. Ayrıca çarşafları çarşı ya da pazardan çok uygun fiyatlara alabileceğiniz gibi evdeki hiç dokunmadığınız ya da çok az kullandığınız çarşafları da değerlendirebilirsiniz.

Yatak Çarşafından Perde Yapımı

perde yapimi 1İlk önce çarşafı ikiye uzunlamasına katlayın ve dikkatli bir şekilde ortadan ikiye makas yardımı ile kesin.

perde yapimi 2Daha sonar çarşafı çok iyi bir şekilde ütüleyin. Hiçbir kırışıklık kalmamasına özen gösterin.

perde yapimi 3Makas ile kestiğiniz uzunlamasına kısımları birkaç cm katlayıp ortasına kumaş yapıştırma bandını koyarak kumaşın kenarlarını düzgün bir şekilde birbirine yapıştırın. Daha sonra bandın kumaşı yapıştırması için üzerinden ütü ile geçin.

Eğer bu tür bir bandınız yok ise o zaman kumaşın yine aynı kısımlarını dikiş makinesinde ya da elde birkaç cm içeriye alarak dikin ve diktikten sonra bir kez daha bu kısımları ütüleyin.

perde yapimi 4Kalın kurdeleyi alın ve perdeyi asacağınız perdeliğin kalınlığını ölçmek için kurdeleyi perdeliğe sarın.

perde yapimi 5Sonrasında öçlüğünüz kurdele parçasını kesin ve aynı boylarda 7 ya da 8 tane daha aynı ölçülerde kurdeleyi keserek hazırlayın.

perde yapimi 6Daha sonra kurdele parçalarını sıcak uhu yardımı ile perdenin üst kısmına yapıştırın.

perde yapimi 7Sonrasında perdeliği perde ve kurdele arasına koyun ve kurdelenin diğer parçasını perdeye perdeliğin üzerinden yapıştırın.

İsterseniz perdeliğin kalınlığını göz önünde bulundurarak perdeliği perdenin üzerine koymadan da kurdeleleri perdeye yapıştırabilirsiniz.

Eğer sade bir çarşaf istemiyorsanız ya da yeni perdeniz gözünüze çok sade göründüyse istediğiniz süslemeleri yeni perdenizin üzerine uygulayabilirsiniz.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder