Çelik Ve Çinko Nasıl Temizlenir?

Çelik Ve Çinko Nasıl Temizlenir?

Çinko üzerindeki lekeleri temizlemek için 1 litre sıcak suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar yıkama sodası ekleyin. Daha sonra çinko malzemelerinizi bu karışım ile iyice yıkayın ve sonrasında iyice durulayın. Durulama sonrasında silikon balmumu ile çinko eşyayı ovun.

Çelik Nasıl Temizlenir?

Özellikle mobilya kasaları, mangal malzemeleri, ocak demiri ve maşa gibi çelik malzemeler çok çabuk bir şekilde paslanabilir.

Bu tür malzemeler üzerindeki pasları temizlemek için ince temiz ve kuru bir bulaşık teli ile eşyayı iyice ovun sonrasında pas giderici ya da pas koruyucuyu eşyaya uygulayın.

Paslanmaz Çelik Temizliği

Paslanmaz çelik malzemelerinizin gümüş malzemeler ile temas etmemesi çok önemlidir. Çünkü gümüş malzemenin paslanmaz çelik üzerinde bırakacağı lekeler kolayca çıkartılamayacaktır.

Özellikle paslanmaz çelik tavalar ya da tencereler aşırı derecede sıcağa maruz kalır ise tava ya da tencerede gökkuşağı lekeleri oluşturur.

Bu yüzden de tava ya da tencereleri içerisindeki sıvı kaynama noktasına gelene dek izlemek ve kaynama noktasında da ocağı kapatmak en sağlıklısıdır. Zaten paslanmaz çelik tava ya da malzemeler ısıyı çok müthiş bir şekilde muhafaza edecekleri için düşük ısılarda yemekleri çok daha iyi bir şekilde pişirirler.

Paslanmaz çelik tava ya da tencereleri temizlemek için yemek pişmiş olan tava ya da tencereleri ilk önce ılık su ile ıslatın. Bu sayede tava ya da tencere içerisindeki yemek artıklarını plastik bir spatula ile kolayca temizleyebilirsiniz.

Paslanmaz tava ya da tencereleri kesinlikle sert fırçalar ile temizlemeyin. Ilık su ve spatula ile çıkmayan yemek lekelerini sıcak deterjanlı suyu tencere ya da tavanın içerisinde bir süre bekleterek çıkartabilirsiniz.

Tamamen silinmemiş olan ve kapağı kapalı bir şekilde saklanmış kap ya da tencerelerin içerisinde beyaz su lekeleri meydana gelebilir. Bu tür lekeler oluştuğunda temizlemek için en iyi sonucu alabilmek için sıcak su ile elde yıkayıp yine elde durulayıp ve su halen sıcakken kurutmalısınız.

Dikkat Edin!
Paslanmaz çelik malzemelere asla bulaşık teli kullanılmaz. Bulaşık teli yerine sünger ya da bez ile sıva deterjan ile kuvvetlice ovun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder