Bamya Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Bamya Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Bamya sebzesi yaz zamanlarında bolca yetişen bir sebzedir. Fakat kış zamanlarında da bamya sebzesini yemek doğru saklama koşulları uygulandıktan sonra mümkündür.

Bamya Nasıl Muhafaza Edilir?

Kurutma Yöntemi İle Saklama; Bildiğiniz üzere sebze ve meyveleri en eski saklama yöntemi onları kurutmaktır. Bunun için ilk önce bamyaları yıkayın daha sonra dip kısımlarını keserek alın ve pamuk ipliğine ucundaki iğne yardımı ile düzgün bir şekilde dizin.

Sonra direkt güneş ışığına maruz kalmayacak ama aynı zamanda da ışık alan temiz bir yere ip gerip asın. Kurumaya başlamış olan bamyalar yaklaşık olarak 4 ila 5 gün içerisinde kuruyacak ve hazır bir hale gelecektir. Kuruma işlemi sırasında bamyalar asla suya ya da neme maruz kalmamalıdır. Aksi halde bamyalar çürümeye ve küflenmeye başlarlar.

Salamura Yöntemi İle Saklama; Salamura yönteminde de yine bamyalar temizlenir ve dip kısımları kesilip alınır ve içerisine tuz ile yağ ve limon ile domates ilave edilerek normal olarak yemek yapar gibi pişirilir. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli husus bu karışımın çok fazla bir şekilde pişirilmemesidir. Kaynamaya başlar başlamaz ocağın altı hemen kapatılmalıdır. Daha sonra bamyaların soğumasını beklemeksizin daha önceden hazırlamış olduğunuz cam kavanozlara kepçe yardımı ile konulmalı ve kapağı sıkıca kapatılmalıdır. Sonrasında kavanozlar ters olarak çevrilir ve kapakları üzerinde soğuyana dek bekletilir.

Unutmayın kavanozları ağzına kadar doldurmayın ki hava boşluğu rahat bir şekilde kalabilsin. Bunların dışında birde kavanozların kapaklarının çok sıkı bir şekilde sıkılarak kapatılması ve kesinlikle hava almaması sağlanmalıdır.

Şoklama Yöntemi İle Saklama; Her zamanki gibi yıkadığınız ve dip kısımlarını kesip aldığınız bamyaları içine su ile tuz eklediğiniz derin bir kabın içindeki suya ekleyin ve kararmadan temizlemesini yapın. Bamyalar ayıklandıktan hemen sonra irice ve derince temiz bir tencerenin içinde suyu kaynatın.

Başka bir kasede buzlu su hazırlayın ve su kaynadıktan hemen sonra yarım kilo kadar bamyayı kaynayan suyun içerisine atın ve en az 3 dakika boyunca bekletin. Sonra bir kevgir yardımı ile bamyaları alın ve buzlu suya ekleyin. Bamyaları bir dakika kadar bekletin ve çıkarıp temiz bir bezin ya da kağıt havlunun üzerine alıp kurutun. Son adım olarak da fazla suyunu alın ve bamyaları buzdolabı poşetlerine dikkatlice koyup derin dondurucu da saklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder