Naylon Nasıl Temizlenir?

Naylon Nasıl Temizlenir?

Naylon yapısı gereği kiri kendine çeken statik bir elektriğe sahiptir ve bu yüzden de kumaşlarda naylonun bu etkisi gözlemlenebilir. Eğer bu durum söz konusu ise kumaşa temiz görünümü kazandırmakta zor olacaktır. Naylon olan giysiler her giyildiklerinde deterjan ve ılık su ya da sabun tozu ile iyice yıkanmalıdır. Yıkanan naylon eşyalar iyice durulanmalı ve hiç sıkılmadan asarak kurutulmalıdır.

Naylon kumaşlardaki ya da yüzeylerdeki lekeler vakit kaybetmeden yani leke henüz tazeyken temizlenmelidir. Naylon üzerine temizlemek için leke çıkarıcı ya da kuru temizleme sıvıları kullanılabilir. Fakat etiket üzerinde çamaşır suyu kullanımı önerilmediği sürece naylon yüzey ya da eşya üzerinde çamaşır suyu kullanılmamalıdır.

Naylon, yün ve pamuk gibi farklı kumaş türleri ile karıştırılmış ise giysiyi yüzde olarak daha fazla olan kumaşın türüne göre temizlemelisiniz. Örneğin naylon eşya içerisinde %10 yün, %30 pamuklu karışım var ise giysiyi pamuklu kumaş temizleme özelliğine göre temizlemelisiniz. Kumaş üzerindeki etiket mutlaka kumaş karışım yüzdelerini size söyleyecektir. Eğer mutlaka ütülemeniz gerekiyor ise sadece ve sadece düşük ısıda ütüleme işlemini uygulayın.

Naylon karışımı ve naylon kumaşlar kuru ve soğuk havada ya da havada bulunan nemi azaltan klimaların çalıştığı bir yerde kişinin vücuduna yapışırlar. Bu statik yapışma birkaç yıkamada bir özellikle son durulama aşamasında su yumuşatıcı değil, kumaş yumuşatıcısı kullanılarak azaltılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ruya dedi ki:

    Naylon temizliği genelde zor olur verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder