İPUÇLARIM

Ahşap Nasıl Parlatılır?

Ahşap Nasıl Parlatılır?

Hepimiz parkelerimizin şık ve kaygan görünmesini isteriz. İlk kullanımlardan biraz vakit geçtikten sonra eski güzel görünümünü kaybedip onun yerine kirli, tozlu ve mat bir görünüm kazanır. Ahşap yüzeylerimizi temiz tutabilmek, lekeleri yok edebilmek, parlaklığını ilk günkü gibi tutabilmek amacıyla günümüzde birçok firmanın ürettiği solvent ve su bazlı parke vernikleri bulunmaktadır. Bu solvent ve su bazlı vernikleri ile deterjan, alkol ve bazı kimyasallara karşı koruyabilir kirden, tozdan ve mat görünümden kurtulabiliriz.

Eski zamanlardan ahşabı parlatabilmek için kullanılan zeytinyağı günümüzde hala kullanılmaktadır. Zeytinyağını bir parça pamuğa damlattıktan sonra ahşaplarımızı sildiğimizde parladığını ve geç tozlandığı görülebilir. Bu yöntem günümüzde halen kullanılmaktadır. Bu yöntem haricinde birkaç tane daha yöntem bulunmaktadır. Bunlar; ahşapların hafta da bir kez nemli bez, pamuk veya vileda tarzı gibi bezler ile silinmesi, ahşap temizliğinde kullanılan deterjanlar da CE belgesi olmasına dikkat etmemiz, dışarıda satılan kalitesiz temizleyicilerin kullanılması ahşap temizliğinde ve ahşap parlatmada büyük önem taşımaktadır.

Eski zamanlarda kullanılan bu yöntemin haricinde artık günümüzde başka yöntemler de kullanılmaktadır. Günümüz de piyasaya yeni çıkan nano teknoloji ile geliştirilen ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler, kullanımında sadece temizlime özelliği ile kalmaz bunun yanında anti-statik özelliği sayesinde ahşabımızın ilk günkü parlaklığını kazandırır, kirlenmeyi, tozlanmayı geciktirir. Günlerce, haftalarca, hatta ilk günkü etkisini korur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Su Deposu dedi ki:

    Bir de alkolsüz bira çok iyi parlatır

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.