İPUÇLARIM

Kahve Ve Çay Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Kahve Ve Çay Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Kahve ve çay lekelerini hemen emdirin ve eğer mümkünse anında müdahale edin. Daha sonra lekeli bölgeyi soğuk su ile iyice durulayın ya da iyice silin. Sonra deterjan ile lekeli bölgeyi ovun ve her zaman olduğu gibi yıkama yapmadan önce her iki başparmağınız ile lekeli bölgeyi silin.

Eğer leke izi kalır ise ve lekeli kumaş kaynayan suya karşı dayanıklı ise lekeli kumaşı lavabonun altına koyduğunuz leğenin üzerine iyice yayın. Daha sonra boraks ile lekeli bölgeyi kaplayın ve lekenin üzerine kaynar su dökün. Bu şekilde lekeli bölgeyi borakslı suyun içinde yaklaşık olarak yarım saat kadar bekletin.

Eğer lekeli olan kumaş kaynar suya karşı dayanıklı değil ise sıcak su ve boraks ile kalın bir macun hazırlayıp lekeli kumaş bölgesini bu macun ile iyice ovun. Daha sonra en az yarım saat kadar kumaşı borakslı macun ile bekletip sonrasında fırçalayın. Leke inatçı bir haldeyse aynı işlemi leke izi kalmayana dek tekrar edin.

Beyaz Ve Açık Renkli Kumaşlar

Açık renkli ve beyaz kumaşlarda leke izlerini temizlemek için peroksidi sulandırarak kullanabilirsiniz. Bunun için lekeli bölgeyi aynı miktarlarda peroksit ve su ile ıslatarak en az 3 saat kadar güneşte bekletin.

Çini Üzerindeki Lekeler
Çinideki çay ve kahve lekelerini temizlemek için leke olan kabı sirke ile iyice ıslatın. Daha sonra tuzu ya da kabartma sodasını batırdığınız nemli ve temiz bir bez ile çiniyi silin.

Bardaklardaki Lekeler
Bardak üzerindeki ya da içindeki çay ya da kahve lekelerini temizlemek için diş temizleme tabletlerini kullanabilirsiniz. Bunun için lekeli olan bardağın içine sıcak su koyup, sıcak suyun içine bir tablet diş temizleme tableti atın ve en az birkaç saat bu şekilde bekletin. Sonrasında bardak üzerindeki lekeler hafif bir sürtme ile hemen çıkacaktır. Uygulama sonrasında bardağı veya cam kabı iyice yıkayın ve durulayın.

Halıdaki Lekeler
Halı üzerindeki kahve ya da çay lekelerini temizlemek için halıya dökülmüş olan lekeyi vakit kaybetmeden emdirin. Daha sonra bir çay kaşığı kadar deterjan, bir çay kaşığı kadar beyaz sirke ve bir litre kadar ılık suyu karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı leke üzerine uygulayın ve lekenin üzerinde kurutun. Daha sonra halı üzerindeki karışım iyice kuruduktan sonra süpürün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Full ve HD Film İzle dedi ki:

    Bu inatçı lekelerden kurtulmayı anlattığınız için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.