Meksika Fasulyesi Ve Börülce Arasında Ki Fark

Meksika Fasulyesi Ve Börülce Arasında Ki Fark

Meksika fasulyesi ile börülceyi birbiri ile karıştıranlar mevcut olmaktadır. Her ne kadar şekil olarak birbirlerine pek fazla benzemese de bu karışım yapılabiliyor. Meksika fasulyesi ile börülce farkı bir hayli fazla olmaktadır. Gerek şekil, gerek yetiştikleri yerler gerek ise faydaları olarak Meksika fasulyesi ve börülceyi karşılaştırmak mümkün. Fakat bu karşılaştırmayı yapmadan önce, Meksika fasulyesi ile börülceyi kısaca açıklamak çok daha doğru olacaktır.

Meksika fasulyesi

Meksika fasulyesini ilk görenler barbunyaya benzetebilirler. Öyle ki tanelerinin rengi barbunya gibi kırmızımsı bir renktir fakat üzerinde renk dalgaları yoktur. Ayrıca taneleri oldukça iri olmaktadır. İçerisinde son derece yüksek magnezyum barındırmaktadır. Meksika fasulyesi ile birçok farklı tarif gerçekleştirerek sofranız da bir yer verebilirsiniz. Zira bu fasulye çeşidi kendi ana vatanı Meksika da son derece popüler olmaktadır. Her yemekte illa bir şekilde bu fasulye tüketilmektedir. Hatta Meksikalılar bu fasulyeden elde ettikleri sosu sabah kahvaltılarında bile tüketmektedirler. Bazı çeşitlerinin tanelerinin zıpladığı söylenir. Bu özelliği ile de oldukça dikkat çekmektedir.

Börülce

Börülce daha bilindik ve aşina olduğumuz bir baklagil olmaktadır. Ülkemiz de özellik ile ege bölgelerinde daha çok yetişir ve sevilir. Şekil itibari ile dış kabuğu normal fasulyeden çok daha ince ve uzun olmaktadır. Taneleri ise daha minik minik ve yeşilimsi ya da beyaz üzerine minik siyah noktaları taneler olmaktadır. Börülce fasulyenin sadece taneleri değil dış kabukları da kullanılmaktadır. Yemeğini tazeyken yapabileceğiniz gibi kurutup ta yapabilirsiniz.

Meksika fasulyesi ile börülce fasulyesi arasında ne fark vardır?

Meksika fasulyesi ile börülce fasulyesi arasında tabi ki bariz farklar mevcut olmaktadır. Dilerseniz bu farkların daha kolay anlaşılabilmesi için gruplandırarak maddeler halinde açıklayalım;

– Öncelik ile şekil olarak farklardan bahsedelim. Meksika fasulyesi iri taneli ve kırmızımsı bir renkte olur. Börülce fasulye ise minik minik ve beyaza yakın renklerde olur.

– Meksika fasulyesinin sadece taneleri tüketilir iken, börülce fasulye dış kabuğu ile beraber tüketilir. Daha çok sebze yemeği gibi yapılır ve zeytinyağlı olarak tüketilir.

– Börülce aynı zamanda yaş olarak tüketildiği gibi kuru olarak ta tüketilebilmektedir.

– Börülce içerisinde yüksek oranda potasyum içerir ve günlük potasyum miktarımızı karşılar iken, Meksika fasulyesi ise yüksek oranda magnezyum içerir. Yani ikisi de yararlı mineraller içerir fakat bu mineraller farklıdır.

– Börülce daha çok öğle yemeklerinde ve akşam yemeklerinde ana öğün ya da salata olarak tüketilir iken, Meksika fasulyesinin kulanım alanları çok daha çeşitlidir. Sabah, öğle, akşam tüketilir ve bunun yanı sıra sosu, yemeği ve salatası yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder