Tafta Nasıl Temizlenir?

Tafta Nasıl Temizlenir?

Artık günümüzde çoğu kumaşta tafta etkisi yaratılıyor ve bu tür kumaşların evde temizlenmesi yerine aslında kuru temizlemeye verilmesi çok daha iyidir. Taftanın en büyük özelliği olan sertliği eğer yanlış temizleme işlemi uygulanır ise kaybolabilir.

Asetat Ve Suni İpek Tafta Temizliği

Asetat ile suni ipek taftalar genellikle perdeler, yatak örtüleri ve yastık kılıflarında kullanılmaktadır. Bu tür kumaşları elinizden geldiğince bol suda ve elde yıkamaya gayret edin. Bu sayede tafta buruşmadan temizlenecektir. Kiri tamamen temizlemek için suya sürekli taftayı batırmanız gereklidir.

Bu tür eşyaları genellikle küvette yıkamak çok daha iyi sonuçlar verecektir. Bu şekilde yıkadığınız zaman durulama sonrasında eski kirli suyu kolayca atabilirsiniz ve hemen yeni temiz suyu küvete doldurabilirsiniz.

Tafta eşyalara ekstradan sertlik kazandırabilmek için sıkmaksızın asmanız gereklidir. Büyük olan eşyalarda örneğin yatak örtülerinde astığınızda ip izinin kumaşa geçmemesine dikkat edin. Bu tür büyük kumaşları 3 ya da 4 tane paralel olan ipe serebilir ve örtünün ya da kumaşın kenarlarına 3 ya da 4 tane mandal takabilirsiniz.

tafta

Naylon Taftalar
Naylon taftaları ılık suyun içerisinde ve yine elde yıkayıp durulama sonrasında sıkmadan asmanız gereklidir. Durulama işlemini bir değil en az 2 defa yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Naylon taftalar kalın ve hafif destekleyiciye ihtiyacı olan yarım kombinezonlar ya da astarlarda kullanılan sertleştirilmiş taftalardır.

Sertleşmiş olan taftalar ile fazlaca uğraşmamak gereklidir. Bu tür kumaşlar kuruyken kirli olan etek uçlarını leke temizleme deterjanları ile silebilirsiniz. Daha sonra etek uçlarını temiz ve düz bir zemine yayın ve kir izlerini yumuşak ve doğal kıllı fırça ile iyice fırçalayın.

Bunun için aynı miktarlarda olan sıvı deterjan ile ılık suyu kullanmanız gereklidir. Sabun ay da deterjan köpüğü ile dolu olan suya giysiyi sürekli olarak batırıp çıkartın. Daha sonra en az 2 defa durulama yapın ya da bel tarafından mandal ile asıp köpükleri iyice akıtın. Bu sayede taftanın orijinal sertliğini korumuş olacaksınız. Eğer gerekli görürseniz daha önceden düşük ısıdaki ütü ile hafifçe ütüleme yapabilirsiniz.

Tafta Nasıl Ütülenmelidir?
Taftaların hafif ıslak oldukları zaman ütülenmeleri en iyisidir. Taftalarda kırışıklıkları önlemek için sıvı kola kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder