İPUÇLARIM

Stressiz Yaşam İçin Neler Yapılmalı?

Stressiz Yaşam İçin Neler Yapılmalı?

Hiç bitmeyen sınavlar, iş hayatındaki rekabet ortamı, maddi sıkıntılar ve özel yaşamdaki geçimsizlikler stresle yaşamamıza neden oluyor. Stres yoğun bir şekilde yaşandığında birçok rahatsızlıklara davetiye çıkarıyor. Özellikle kalp krizi, tansiyon, baş ağrıları rahatsızlıklarında stresin rolü büyüktür. Stressiz yaşam için hayatımızdaki alışkanlıkları ve düşünce tarzını değiştirmemiz gerekiyor. Aşağıdaki yöntemler uygulandığında stresi yönetmeyi öğreneceksiniz ve stresle kolaylıkla baş edeceksiniz.

Çok ufak şeyleri kafaya takmayın

Herkesin kendine göre dertleri var ama özellikle mükemmelliyetçi kişilerde stres oranının çok yüksek olduğu görülmüştür. Hayatta her şey istediğimiz gibi olmayabilir, bunu kabullenmek zorundayız. Siz de en küçük ayrıntılara takılan, alıngan ve küçük olaylardan çok etkilenen biriyseniz, bakış açınızı değiştirmelisiniz. Her duygu gelip geçicidir, bu zor zamanınızın da geçip gideceğini bilmelisiniz.

Stresli zamanınızda kendinize şu soruları sormalısınız: Bu olay, bir sene sonra benim için aynı değerde mi olacak? Ben strese neden olan olayı olumluya(aleyhime)nasıl değiştirebilirim? Başarılı birçok girişimciye baktığınızda en tipik özelliklerinin, iyi bir kriz yöntemi ustası olduğunu görürsünüz. Unutmamak gerekir ki, her deneme ve başarısızlık aslında beceriyi geliştiren basamaklardır.

Kusursuz olmadığınızı bilmelisiniz

Bizi strese sürükleyen en büyük düşünce, hata yapma lüksümüzün olmadığıdır. İnsan olarak hatalarımız olabilir, mükemmel değiliz. Bu yüzden strese neden olan olaya ve kişiye bu açıdan bakmak, stresi azaltmada çok etkilidir. Bir sunum hazırladığınız ve sunum yaparken elektrikler sitti ve sunumu başarıyla bitirebilme stresi içindesiniz. Böyle bir durumda zihninizdeki bilgilerden yararlanarak sunumu bitirirsiniz ve hata yapma lüksünüzden kullanırsınız. Sunuma katılımcıları da dahil ederken daha başarılı bir sunum da gerçekleştirebilirsiniz. Hata yapmaktan korkmayın, hatalar sizi geliştiren duraklardır.

Rahat ve ılımlı insanlar başarılı olurlar

Küçüklüğümüzden bu yana başarmak için çok çalışmak gerektiği ve bu başarı yolunda birçok şeyden fedakârlık yapmamız gerektiği söylendi. Bugünkü şirketlerin başlarındaki kişilere baktığınızda, başarının uzun saatler çalışmaktan değil hedefe kararlı ve ılımlı yaklaşmaktan kaynaklandığını görürsünüz. Stresle baş başa kaldığınızda, onunla savaşmayı bırakın, zaten onunla baş edebileceğiniz rahatlığıyla yaklaşın. Stres zamanlarında ne yapacağını bilmeme durumu ve çaresizlik, bulunan durumu daha kötü bir noktaya taşır.,

Kimin haklı olduğunu sorgulamayın

Stresli zamanlarda en büyük yaptığımız hata, bu durumun kimden kaynaklandığını bulmaya çalışmaktır. Her olayda ve durumsa kendinizi haklı görmeniz, çözüme giden yolda engeller oluşturacaktır. Size stres yaşatan birinin kendine göre haklı olduğu yanlar vardır, bunları bulmaya çalışmalısınız. Bırakın bu sefer siz değil, karşınızdaki haklı olsun. Onu anlayın, egosal tavırlar ve düşüncelerle yaklaşmayın.

Durumu kabul edin, hayat inişli çıkışlıdır

Hayatın her alanında sürekli güldüğünüzü, mutlu olduğunuzu düşünür müsünüz? O zaman mutluluk bu kadar değerli olur muydu? Stressiz yaşam adımlarından biri her duygunun bize ait olduğunu kabullenmektir. Her duygu bize bir şey öğretir, bizi geliştirir. Bulunduğunuz durumu ve duyguyu kabul etmeniz, harekette geçmek için ayağa kalmanız gibidir. Direnç gösterdiğiniz, isyan ettiğiniz her şey büyüyerek size döner. Stresliyim çünkü bu olayın bana anlatmak istediği bir şey var. Canınızı sıkan ve size baskı uygulayan her durum, gücünüzü anlamanız için bir fırsattır.

Stres anında eleştiriden uzak durun

Eleştiri olumlu, olumsuz yorum yapmaktır lakin insanlar eleştirirken hep yargılarlar. Senin yüzünden, sen hatalısın, senin dikkatsizliğin, senin tavırlarının sonucu bu gibi eleştiri cümlelerini ne kendimize ne de bir başkasına söylememeliyiz. Bir dakika öncesini bile değiştiremiyorsak stresin kaynağını eleştirmek sadece yerinde saymaktır. Evet olan oldu, biz nasıl çözüme ulaşabiliriz buna odaklanalım. Stresin nedeni sadece bizimle ilgiliyse kendi içimizde çözüm planları oluşturmalıyız.

Olaya dışarıdan bakın

Stresli anlarda kişi, çok sağlıklı bakış açısına sahip olmaz. Bunun için yaşanılan olaya dışarıdan bir göz olarak bakmak gerekir. 1 sene boyunca ders çalıştınız ve bugün gireceğiniz sıvanı başarmak zorundasınız. Siz olsanız sınava giren bu kişiye neler söylerdiniz? Sınavda sakin olmalısın, çok stres yaparsan dikkatin dağılır soruları doğru algılayamazsın, sınava gir ve elinden geleni yap gibi cümleler söylersiniz. O zaman stres anlarında objektif bakan o gözün dediklerine kulak verin.

Stresi oluşturan olayın en kötü sonucunu düşün

Stres anında herşeyin son bulduğunu, artık yaşam amacımızın kalmadığını hissederiz. Stresle baş etmenin bir diğer yolu, strese neden olan durumun en kötü hangi sonuçları doğuracağını düşünmektir. Uzun zamandır girmeyi hayal ettiğin bir işin mülakatında büyük stres olduysan, en kötü hangi olasılıkların seni beklediğini biliyorsun. İşe alınamazsan, daha kaliteli başka bir firmaya iş başvurunda bulunursun. İş bulamadın zamanlarda başka sertifikalar alırsın, işinle alakalı eğitimlere katılırsınız. Aslında seni strese sokan olayın en kötü senaryosu bile senin hayatını olumsuz etkilemez.

Stressiz yaşam için olumluya odaklan

Hayatın her anı birbirine eşit değildir. Bazen olumlu, bazen olumsuz duygular içinde yüzeriz. Stressiz bir yaşamı hedefliyorsak olumsuzu kabul etmeyi, olumluyu çoğaltmayı öğrenmeliyiz. Olasılıklar dünyasında olumluya odaklanırsak, sonuç ne olursa olsun o olaydan kazançlı olduğumuzu gösteren bir bilgiyle ayrılırız. Stresli zamanlarda, yapamayacaklarımıza değil yapabileceklerimize yoğunlaşırsak stres bünyemizde fazla barınamaz.

Stresi fırsata çevirmek mümkün

Stressiz yaşam isteyenlerin, onunla dalga geçecek kadar cesur olması gerekiyor. İlk bakışta olumsuz gibi görünen olayların size büyük katkısı olacağını unutmayın. Ünlü ozan Aşık Veysel’in gözü görmüyor ama herkesin diliminde dolanan onlarca bestesi var. Gözü görmediği için isyan edip hayatın ne kadar kötü olacağına odaklansaydı, bugün Aşık Veysel’den bahsedebilir miydik? Stres anları, bir uyanıştır ve uykudan uyananlar yoluna başarıyla devam eder.

Stres olmamak için hayır demeyi becerebilmek

İstemediğimiz bir şeyi kabul etmek zorunda kaldığımızda gereksiz stres altına girmiş oluruz. Başkasının sorumluluğunu almak, karşımızdakini üzmemek için isteklerine evet demek, bize değer katmayacak işlerle uğraşmak stres seviyesini arttıracağı gibi bizi mutsuz eder. Düşünce yapınıza uygun olmayan, yapmak istemediğiniz işlerde hayır demeyi başarmalısınız. Bırakın insanlar sizi siz olduğunuz için sevsin, başkalaşmanız stresli bir yaşam sürmenize neden olur. Kendinizi doğru ifade etmeli, ne istediğinizi net bir biçimde ortaya koymalısınız.

Sıkıntılarınızı içinizde biriktirmeyin

Birçok insan yanlış anlaşılmaktan korktuğu için sıkıntılarını içinde büyütür. Stressiz bir yaşam için sizi rahatsız eden duyguları dışarıya vurmanız gerekir. Sizi anladığınızı düşündüğünüz arkadaşınıza, işle ilgili sıkıntıları yetkili bir iş arkadaşınıza yargılama cümleleri kullanmadan ifade edin. Kafanızda soru işaretleriyle dolaşmaktansa, sıkıntılarınızı kuruntuya dönüştürmektense yalın haliyle başkasına aktarın.

Stresli anlarda odağınızı değiştirin

Hoşunuza gitmeyen bir olay varsa ve stres altındaysanız bir süreliğine odağınızı değiştirmeniz sizi rahatlatacaktır. Sizi güldürecek kısa bir video izleyin, bir kahve molası verin. Sizi neşelendirecek bir şarkı söyleyin, spor yapın. Stresinizi azaltmak için uyguladığınız yöntemler, sağlıklı kararlar vermenizi sağlayacaktır. Ani verilen kararlar ve fevri hareketler stres düzeyini arttırır ve sizi mutsuz edecek sonuçlar doğurur.

Stresi azaltan nefes teknikleri

Stressiz yaşam için doğru nefes tekniklerini öğrenmeliyiz. Korku, endişe gibi duyguları hissettiğimizde burnumuzdan derin nefes alarak alın bölgemizin soğuduğunu fark etmeliyiz. Bu hareket beyin sapının soğumasını sağladığı için sakinleşmemizi sağlar. Aynı zamanda çok stresi olduğumuzda ensemizi serinletmemiz vücudun stres düzeyini azaltmasını sağlar. Derin bir diyafram nefesi aldıktan sonra içimizde birkaç saniye tutmalı, tüm olumsuz düşüncelerin toplandığını düşünmeli ve nefesimizi verirken tüm olumsuzlukları vücudumuzdan attığımızı hissetmeliyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gezilecek Yerler dedi ki:

    Az çalışın çok gezin. Benim önerim bu. 🙂

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.