İPUÇLARIM

Çamaşır suyunun kokusuna ne yapılır?

Çamaşır suyunun kokusuna ne yapılır?

Çamaşır suyu, MÖ 5000 yıllarında mısırlar tarafından yiyeceklerini beyazlatmak amaçlı kullanılmaya başlayan temizlik ürünüdür. Ağırlıklı olarak banyo ve tuvalet gibi zararlı bakteriden çok olduğu yerlerde kullanılan kimyasal maddedir.

Günlük ev temizliği dışında kıyafetlerin temizliğinde de kullanılır. Bir maddeyi beyazlatır veya ağartır, bir elbisenin rengini çıkarmak veya açmak içinde kullanılır.

Çamaşır suyunun kokusu:

Çamaşır ve ev temizliğinde sıkça kullanılan çamaşır suyunun bıraktığı koku çok rahatsız edici olabilir. Kokudan rahatsız olmak istemiyorsanız, kıyafetlerinizi yıkadıktan sonra son yıkama suyun içerisine bir kaç damla kolonya damlatın ve o suyla yıkayın.
Elinize bulaşan çamaşır suyunun kokusu için, elinizi sirke veya limon ile ovalayıp durulayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. süleyman dedi ki:

  eyvallah gözlerim heryerim pırıl pırıl oldu artık ölü gibi kokmuyorum daha da 1 yıl çimmem

 2. ezgin dedi ki:

  sirke ile ovun, ama dikkat edin. az miktarları problem olmasa da ; sirke ile çamaşır suyunun karışımından zehirli klor gazı çıkar. havdar bir yerde, koklamadan elinizi yıkayın 🙂

  çamaşır suyu ve asit içeren kimyasalları karıştırınca ne olur ?

  çamaşır suyunda sodyum hipoklorit bulunur yada kimyasal formülü ile “naocl”. çamaşır suyu da zaten sodyum hipoklorit’in sulu çözeltisidir. ancak çamaşır suyundaki sodyum hipoklorit sulu ortamda hipokloröz asit olarak bulunur. denge reaksiyonu ise şu şekildedir :

  naocl+h20 hocl + na + oh (çamaşır suyunun su ile karışmış hali)

  hipokloröz asit ( hocl) güçlü bir yükseltgendir. çamaşır suyunun iyi bir beyazlatıcı ve dezenfektan olmasının sebebi de budur. eğer siz çamaşır suyunu yani bu durumda hipokloröz asiti başka bir asit ile karıştırırsanız zehirli klor gazı açığa çıkar.

  örneğin; halk arasında tuz ruhu olarak bilinen hcl ile çamaşır suyunu karıştırdığınız zaman oluşan reaksiyon şu şekildedir :

  hocl + hcl h2o + cl2 (klor gazı !)

  klor gazı boğucu kokulu, yeşilimsi sarı renkte bir gazdır ve mukoza zarınızı, gözlerinizi, boğazınızı ve akciğerinizi etkiler. başta astım gibi solunum sorunlarına sebep olur. eğer uzun süre bu gaza maruz kalınırsa sonucu ölüm olabilir.

  peki biraz daha zayıf bir asit asetik asit içeren sirke ile çamaşır suyunu karıştırırsak ne olur ? aslında tahmin ettiğiniz gibi aynı sonucu alırsınız. klor gazı !

  2hocl + 2hac 2h2o + 2ac + cl2 (klor gazı !)

  klor gazı ile ph arasında bir denge durumu söz konusudur. eğer siz ortama tuz ruhu, asetik asit yada kezzap ( kimyasal adıyla nitrik asit hno3) vb. asitler ekleyerek ph’ı düşürürseniz; ortamdaki klor gazını artırmış olursunuz. eğer ph’ı artırırsanız; bu sefer klor gazı miktarı düşecek, hipoklorit iyonu (clo-) miktarı artacaktır. hipoklorit iyonu hipokloröz aside göre daha az etkili bir yükseltgendir.

  bazı insanlar klor gazının oluşucağını bile bile; çamaşır suyunun yükseltgeme gücünü görmek için başka asitler ekleyerek ph’ı düşürür.

 3. polikarbonat dedi ki:

  teşekkürler bilgilendirme için.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.