İPUÇLARIM

Böğürtlen Lekesi Nasıl Çıkar?

Böğürtlen Lekesi Nasıl Çıkar?

Çıkması zor olan leke türleri arasında en üst seviyede olan böğürtlen lekesi, kadınların en büyük düşmanları arasında yer almaktadır. Bu lekenin çıkması sağlayacak uygun yöntemlerin uygulanması halinde böğürtlen lekesi kolay bir şekilde çıkabilmektedir.

Böğürtlen lekesi oluşması halinde lekelenen ürününüzü çok vakit geçmeden süt dolu bir kabın içerisine koyun.  Birkaç saat sütlü kabın içerisinde duran lekeyi duru suyun altına tuttuktan sonra makinede yıkayın. Makineden çıkardıktan sonra böğürtlen lekesinin geçtiğini göreceksiniz. Böğürtlen lekesi meyve suyu şeklinde dökülmüş ise dökülen bölgeye hemen tuz dökülmesi önerilmektedir.

Böğürtlen lekesinin tam anlamı ile çıkması için yapacağınız bütün işlemleri leke kurumadan önce yaparsanız daha iyi bir şekilde temizlik sağlarsınız.

Ele bulaşan böğürtlen lekesi

Ele bulaşan böğürtlen lekesi

Böğürtlen lekesini çıkarmak için lekeli olan bölgeyi kaynar suyun içerisine koyun. Bu yöntem ile çıkmayan lekelerinizin üzerine oksijenli su ile ya da çamaşır suyu ile karıştıracağınız su kovanının içerisine koymanız yeterli olacaktır. Yün ya da daha hassas olan ipek kumaşlarınızın üzerine bulaşmış olan böğürtlen lekesini amonyaklı su ile çıkarmanız mümkün olacaktır.

Kurumuş olan böğürtlen lekelerini bir kabın içerisine ılık su ve alkol koyarak çıkarabilirsiniz. Hassas olan kumaşlarınızı direk alkollü suyun içine koymadan bir pamuk yardımı ile bu işlemi yapmanız daha doğru olacaktır. Böğürtlen lekesi çıkarmak için denediğiniz yöntemlerden sonra vakit kaybetmeden çamaşır makinesinde yıkayınız.

Beyaz kumaşta Böğürtlen lekesi

Beyaz kumaşta Böğürtlen lekesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Ukash Kart dedi ki:

    Bölgemizde böğürtlen göremiyoruz ki 🙂 Böğürtlen lekesi tuzlu suylada çabuk çıkıyor deneyebilirsiniz.

  2. dizi izle dedi ki:

    köyde ormanda gezerken çok karşıma çıkıyo tadıda güzel ama leke yapınca cidden çıkmıyodu, öneriniz için teşekkürler 🙂

  3. Tekstil Shop dedi ki:

    Böyle bir nitelikli bilgi için teşekkür ederiz. İşimize Yarayacak

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.