Meyve suyu ile ilaç içmek zararlı mıdır?

Meyve suyu ile ilaç içmek zararlı mıdır?

İlaçların yalnızca su ile içilmesinin daha sağlıklı olduğu söylenmektedir. Fakat ilacın etkisinin azalması meyve suyunun türüne göre değişiklik göstermektedir.

Öncelikle elma, greyfurt ve portakal suyu ile ilaç içmenin tehlikeli olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni ise yapılan araştırmalar sonucunda elma, greyfurt ve portakal suyu ile içilen tansiyon, kanser, kalp damar ilaçları ve bazı antibiyotiklerin iyileştirici etkisinin büyük oranda azabileceğinin ve ilaçların emilimini arttırarak yan etkilerinin ortaya çıkmasına sebep olabilmesidir. Yapılan araştırmalarda böğürtlen, üzüm ve karadut suyunun da ilaçlar ile birlikte kullanılırsa sorun oluşabileceği ortaya çıkmıştır. Özellikle greyfurt suyu ilaçlarla birlikte ya da yakın zamanlarda alındığında zehirlenmeye bile yol açabileceği bilinmektedir.

Zararlı olabileceğinden dolayı bazı uzmanlar ilaç içilmeden en az 2 saat öncesinde ve sonrasında greyfurt suyu içilmemesini önerirken bazıları ise greyfurt suyu bileşenlerinin vücutta uzun süre kalabildiği için ilaç kullanıldığı dönemde tüketilmemesi gerektiğini söyler.

Fakat bunun yanı sıra limon, havuç, mandalina ve domates suyunun ilaç ile birlikte tüketildiğinde aynı etkiyi yaratmadığı ortaya çıkmıştır.  İlaç limon, havuç, domates ve mandalina suyu ile içildiğinde emiliminde bir sorun olmadığı öğrenilmiştir.

Kanada’da yapılan bir araştırmada meyve sularının etkileri alerji ilacı kullanan ve başka bir sağlık sorunu olmayan bir grup üzerinde denenmiştir. Gruptakilerden bazıları ilacı su ile bazıları ise greyfurt suyu ile almış ve sonucunda su ile alınan ilacın tamamen emildiği diğerlerinin ise yarı dozda emildiği ortaya çıkmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Radyo dinle dedi ki:

    Güzel bir bilgi saygılar

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder