Çocukların Yabancı Dil Eğitimi Kaç Yaşında Başlamalı?

 • 15 Mayıs 2022
 • 276 kez görüntülendi.
Çocukların Yabancı Dil Eğitimi Kaç Yaşında Başlamalı?

Yabancı dil öğrenmek, için pek çok aile artık küçük yaşlarda çocuklarının eğitimlerine başlamak istiyor. Çünkü küçük yaşlarda alınan dil eğitimleri, çocuklar üzerinde daha faza etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Küçük yaşta başlayan yabancı dil eğitimleri sonrasında çocuklar hem okuduğunu daha kolay anlayabiliyor hem de yabancı dili daha iyi telaffuz edebiliyor. Bu nedenle yabancı dil eğitimleri ne kadar erken başlarsa o kadar başarılı ve kolay bir eğitim süreci geçmiş olur.

 

Çocuklar Kaç Yaşından İtibaren 2. Bir Dil Öğrenebilir?

Özelikle 0- 3 yaş aralığında başlanan dil eğitimlerinde beyin, ikinci dili ana dil gibi algılamaktadır.

 

Yabancı dil eğitimi kaç yaşında başlamalı? Sorusunun yanıtı ise ne kadar erken başlarsa o kadar iyi olacağı yönündedir. Ama yapılan çeşitli araştırmalar, dil eğitimleri için en ideal yaşın 3 yaş gurubu olduğunu göstermektedir.

 

 

 

Erken Yaşta Dil Eğitimi Almanın Önemi Nedir?

 

Erken yaşta çocuklara bilgi aktarımı yapmak her yönden çok fazla avantajlıdır. Çünkü çocukların beyinleri bir sünger gibi her bilgiyi içine kolayca çeker, dolayısı ile çocuklara erken yaşta dil eğitimi vermek öğrenmeyi daha kolay hale getirecektir.

 

Bu bağlamda erken yaşta dil eğitimi almanın önemi ise;

 • Çocukların öğrenme hızı yetişkin bireylere göre daha fazladır.

Özellikle 0 ila 6 yaşlarında beyin gelişmekte olduğu bir dönem içinde olduğu için öğrenme daha kolay olacaktır. Bu nedenle çocuklar kendilerine öğretilen her bilgiyi beyinlerine kolayca alabilir. Bu nedenle anne ve babaların dil eğitiminde acele etmesi gerekir. Bu sayede daha kolay bir öğrenme hızına ulaşılacaktır.

 • Erken yaşta dil eğitimleri çocuklara öz güven verir.

Gerek okullarda gerekse sosyal yaşamda çocuklarınızın öz güven kazanmasını isterseniz, müzik, spor ya da yabancı dil gibi alanlara yönlendirilmesi gerekir. Dil eğitimleri sadece küçük yaşlarda değil, çocuğun yetişkinlik dönemlerinde de öz güven sahibi olan bireyler olarak kendilerini göstermesine katkıda bulunur. Ayrıca ilerleyen yaşlarda çocuklar için iyi bir akademik kariyere sahip olmalarına katkı sağlar.

 • Erken yaşta dil eğitimleri almak ön yargıları yok eder.

Öğrenmenin en zor kısmı ön yargılardır. Yani bireyler öğrenememe korkusu nedeni ile gerek dil eğitimlerine olsun gerekse diğer eğitimlere karşı olsun ön yargı ile yaklaşır. Ama çocukluk dönemlerinde çocuklarda hiçbir ön yargı olmadığı için öğrenmenin önündeki tabuları yıkacaktır.

 • Erken yaşlarda dil eğitimi almak beyin fonksiyonlarının gelişmesine katkı sağlar.

Beyne verilen her bilgi pratik düşünme gibi fonksiyonların artmasına yardımcı olur. Elbette çocuklara verilen dil eğitimleri de beyindeki hücrelerin daha aktif çalışmasına yardımcı olur. Sadece yabancı dil alanında değil diğer alanlarda da çocukların başarı sahibi olmasına yardımcı olur. Bu nedenle çocuklarınıza ilk fırsatta dil eğitimleri vermeniz tavsiye edilir.

Erken Yaşlarda Dil Eğitime Başlamak İçin İzlenmesi Gereken Yol

 • Yabancı dil eğitimlerine çocuk konuşmaya başlamadan, başlayabilirsiniz. Özellikle yabancı ninniler veya masallar bu dönemde çocukların yabancı dil eğitimleri almalarına katkı sağlayacaktır.
 • Eğer çocuğunuzu yabancı dil bilen bir bakıcıya emanet edecek olursanız, daha pratik bir şekilde dil öğrenecektir.
 • Çocuğunuza her gün yeni bir kelime öğretmeye özen gösterin. Öğrettiğiniz bu kelimeyi her gün günlük yaşamınızda tekrar ederseniz, çocuğun dil eğitimlerine büyük katkı sağlayacaktır.
 • Eğer çocuğunuzu yabancı dil eğitimi veren kreş veya anaokullarına gönderecek olursanız, daha etkili bir öğrenme süreci başlayacaktır.
 • Çocuklarınıza İngilizce programlar izletebilir veya İngilizce çizgi filmler izletebilirsiniz. Bu sayede çocuklar hem dil öğrenecek hem de eğleneceklerdir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder