Stor Perdeleri Nasıl Temizlemeli?

Stor Perdeleri Nasıl Temizlemeli?

Stor perdeler kumaş perdeler gibi yumuşak bir yapıya sahip değillerdir. Stor perdeler oldukça sert bir yapıya sahip olan perdelerdendir. Ve mutlak suretle de bu sert yapılarının da korunmaları şarttır. Bu yüzden de stor perdeler ne çamaşır makinesinde ne de çok sıcak su ile kesinlikle yıkanmamalıdırlar.

Bunun dışında renkli olan stor perdelere yıkama işlemi uygulanırken beyazlatıcı gibi renk açabilen ürünler kullanılmamalıdır.

Stor perdelere zarar veren diğer bir üründe yağ sökücü özelliğe sahip olan sert temizleme ürünleridir.

Stor perdeleri temizlerken dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise özellikle rulo açıp kapama mekanizmalarının bilhassa alüminyum ise su ile temas etmemeleridir. Bu mekanizma bazen alimünyum değil de metalden de olabilir. Bu yüzden her ihtimale karşı bu açma ve kapama mekanizmasını kesinlikle su ile temas ettirmemeye özen gösterin.

Stor Perde Temizliği Nasıl Uygulanır?

Stor perdelerinizi temizlerken ilk önce perdeyi rulo mekanizmasından çok dikkatli bir şekilde ayırın.

Daha sonra perdenizi temiz ve düz bir zemin üzerine serin temiz bir el süpürgesi eğer el süpürgeniz yok ise temiz ve püsküllü bir fırça yardımı ile perdenizin tozunu alın.

Daha sonra temiz bir küvetin ya da kovanın içerisinde deterjanlı ve köpüklü su hazırlayınız.

Bunun için isterseniz çamaşır deterjanı ya da yumuşak bir şampuan kullanabilirsiniz. Eğer perdenizin rengi açık deterjanlı ay da şampuanlı suyun içerisine kaliteli bir beyazlatıcı ekleyebilirsiniz.

Daha sonra perdenizin üst yüzeyini örtecek derece su hazırlayıp sonrasında perdenizi suyun içine iyice batırın.

Perdenizi karışımlı suya bastırdıktan sonra en az bir ya da iki saat boyunca bekletin.

Birkaç saat sonra eski ama hala temiz duran bir diş fırçası ile ya da yumuşak dokulu bir halı yıkama fırçası ile stor perdenizi iyice ovun. Fakat bu işlemi uygularken fırça kıl ya da tüylerinin sert olmamasına ve ovma işlemini yararken stor perdeye aşırı baskı uygulamamaya özen gösterin.

Eğer bu işlemden sonra perdeniz istediğiniz gibi temizlenmemiş ise aynı işlemi yenileyebilir ya da sadece ılık su kullanarak bir kez daha temizleme işlemi uygulayabilirsiniz. Ancak işlemleri tekrar etmeye karar vermeden önce perdenizin iyice kurumasına özen gösterin.

Çünkü bazı perdeler sadece kuruduktan sonra asıl temizliklerini gösterirler.
Perdenizi temizledikten yani yıkama işlemi uyguladıktan sonra perdelerinizi deterjandan iyice arındırmanız şarttır.

Yıkama ve durulama işleminin ardına stor perdenizi hem temiz hem de yüksek bir yere asarak perdedeki suyun tamamen sızmasını sağlayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder