İPUÇLARIM

Tatarca Sineği, Yakarca Nasıl Yok Edilir?

Tatarca Sineği, Yakarca Nasıl Yok Edilir?

Halk arasında tatarcık olarak da bilinen yakarcalar, şark çıbanı hastalığının taşıyıcılığını yapabilen bir sinek türüdür. Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan bu canlılar, sivrisinekten daha fazla can acıtarak yanma ve kaşınma gibi rahatsızlıklara yok açmaktadır. Pek çok farklı çeşidi olan bu sinek türünden bazı yöntemler ile kurtulmak mümkündür.

Yakarca nasıl yok edilir sorusunun ilk cevabı tütsüdür. Bu canlılar duman ve isten hoşlanmadıkları için bulundukları mekânlarda tütsü yakmak uzak durmalarını sağlamaktadır. Tütsülerin çok dar ve havadar olmayan iç mekânlarda fazlaca kullanımı çeşitli solunum sıkıntılarına sebep olabileceği için kullanırken dikkatli olunması gerekir.

Sığla buhuru da yakarcaları yok etmede oldukça etkili yöntemlerden biridir. Günlük ağacı olarak da bilinen bu ağacın kabukları tatarcıkların ortamdan uzak durmasını sağlamaktadır. Bunun yanında fesleğen de kullanılabilecek diğer bir doğal yöntemdir. Birkaç saksı fesleğen pek çok sinek ve böcek türünü uzaklaştırdığı gibi tatarcıkları da bölgeden uzaklaştırmaktadır.

Yakarcalar, ağaç kavuklarını, taşların aralarındaki oyuntularını ve evlerin duvarlarındaki çatlakların aralarını sevdikleri için, mümkün olduğunca bu boşlukları kapatmakta fayda vardır. Bununla beraber tatarcıklar evlerdeki mutfak ve banyo gibi alanlara yerleşebilmekte ve çok çabuk üreyebilmektedir. Bu canlıların yok edilebilmesi için öncelikle yaşama alanlarını yok etmek gerekmektedir. Tüm bu yöntemlere rağmen bu canlılardan kurtulmayı başaramazsanız alanında uzman bir böcek ilaçlama ekibinden yardım alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.